Заборона медикам надавати допомогу під час домашніх пологів: висновок ЄСПЛ

14:45, 20 июня 2019
Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі «Косайте-Чіпієне та інші проти Литви».
Заборона медикам надавати допомогу під час домашніх пологів: висновок ЄСПЛ
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Литва у національному законодавстві встановила справедливий баланс між пов’язаними інтересами: а саме — правом матерів на повагу до приватного життя та інтересом держави в здоров’ї та безпеці.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Косайте-Чіпієне та інші проти Литви» (заява №69489/12), одноголосно встановивши відсутність порушення статті 8 (Право на повагу до приватного життя) Конвенції з прав людини та основоположних свобод. Про це повідомляє інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Чотири жінки народили вдома за допомогою помічниці під час вагітності та пологів. Їхні домашні пологи пройшли без ускладнень. Після того, як цій помічниці було висунуте кримінальне обвинувачення за надання допомоги під час домашніх пологів, троє матерів звернулися до місцевих лікарень з проханням надати їм медичну допомогу під час домашніх пологів. Проте лікарні відмовилися, оскільки надання такої допомоги було заборонене  національним законодавством.

Тоді вони звернулися до міністерства охорони здоров’я з проханням внести зміни до законодавства для того, щоб дозволити медичному персоналу надавати допомогу під час домашніх пологів. Міністерство відповіло відмовою, зазначивши, що народження дитини в пологовому відділенні було найбезпечнішим варіантом і заявники могли відвідати пологові відділення для того, щоб знайти таке, яке найбільше відповідало їх потребам. Відповідь міністерства оскаржувалася в судах, але безуспішно.

Посилаючись на статтю 8 Конвенції жінки звернулися до ЄСПЛ та поскаржилися на те, що законодавство Литви не рекомендувало медичним працівникам надавати допомогу під час домашніх пологів.

Суд виявив, що заявниці опинилися в ситуації, яка мала серйозний вплив на їх свободу вибору: вони повинні були або народжувати в лікарні, або, якщо вони бажали народжувати вдома, робити це без допомоги медичного працівника. Суд вважав, що це було втручанням у право заявників на повагу до їх приватного життя.

Проте це втручання відповідало закону. Національне законодавство не лише було доступним, але воно також було недвозначно і чітко врегульоване, що дозволяло заявникам передбачити, що професійна допомога під час домашніх пологів не була дозволена. Заборона також була підтверджена листами лікарень, які заявники отримали в той час, коли деякі з них все ще були вагітними.

Крім того, Суд виявив, що Литва встановила справедливий баланс між залученими інтересами: а саме, правом матерів на повагу до приватного життя та інтересом держави в здоров’ї та безпеці матері та дитини під час та після пологів.

За цих обставин втручання у право заявників на повагу до їх приватного життя не було непропорційним, і Суд дійшов висновку про відсутність порушення конвенційних гарантій.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Косайте-Чіпієне та інші проти Литви» (заява №69489/12) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про те, що ЄСПЛ виніс рішення щодо необхідних умов проведення психіатричної експертизи.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Людмила Бившева
    Людмила Бившева
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Валерій Лашевич
    Валерій Лашевич
    суддя Київського апеляційного суду
  • Расім Бабанли
    Расім Бабанли
    перший заступник керівника апарату Верховного Суду
  • Тетяна Варварська
    Тетяна Варварська
    заступник директора Національного антикорупційного бюро України