Штраф за користування комунальною землею: ТОВ сплатить понад 208 тисяч гривень

11:30, 16 марта 2020
Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Штраф за користування комунальною землею: ТОВ сплатить понад 208 тисяч гривень
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу, використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату. Тобто, плата за землю  обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Чинним законодавством розмежовано поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності».

Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Тому фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов’язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки

У справі № 909/1224/19 Господарський суд Івано-Франківської області стягнув з ТОВ на користь Івано-Франківської міської ради 208 585,48 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю.

Судом було встановлено, що інспектори із самоврядного контролю управління земельних відносин під час обстеження земельної ділянки у місті Івано-Франківську встановили, що ТОВ використовує земельну ділянку для будівництва та обслуговування незавершених будівництвом багатоквартирних житлових будинків, однак не декларує та не сплачує податкові зобов’язання за користування землею протягом 2016-2019 років. ТОВ здійснювало користування нею, не сплачуючи орендну плату.

Матеріалами справи підтверджено, що земельна ділянка, за користування якою позивач просить стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати, як в період, зазначений у позові, так і на сьогоднішній день є сформованим об’єктом цивільних прав.

Розмір безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю становив 208 585,48 грн відповідно до розрахунку Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради. 

Суд встановив, що відповідач набув право власності на об’єкт нерухомого майна, право користування земельною ділянкою не оформив і здійснював користування нею, не сплачуючи орендну плату, та прийняв рішення стягнути з ТОВ безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, чи мають право органи місцевого самоврядування оскаржити рішення, дію або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.

Крім того, ми повідомляли, як діяти у випадку відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде