Порушення Конвенції не завжди встановлює компенсацію, — ЄСПЛ

18:18, 30 июля 2020
Покарання поза законом є порушенням Конвенції, але не завжди варто розраховувати на компенсацію.
Порушення Конвенції не завжди встановлює компенсацію, — ЄСПЛ
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

У жовтні 2006 року Марина Антія і Нана Хупенія були звинувачені у службовій халатності під час роботи інспекторами Єдиного фонду державного соціального страхування у період між 1995 та 2004 роками, яка, як стверджувалося, призвела до  незаконного отримання пенсії працюючими особами. Інспектори були визнані винними в 2008 році та отримали штрафи. Про це повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

В апеляції вони стверджували про протиправність засудження: службова недбалість (нехтування службовими обов’язками) як злочин застосовувалася до працівників Фонду лише після внесення змін до Кримінального кодексу. Крім того, цей злочин був незначним правопорушенням з дворічним строком давності, який на момент ухвалення вироку закінчився (звинувачення стосувалося злочинів, ймовірно скоєних до січня 2004 року). Але апеляційний суд відхилив ці аргументи та залишив у силі рішення суду першої інстанції.

У травні 2009 року Верховний суд підтвердив засудження ексчиновників, встановивши, що на них розповсюджувався злочин нехтування службовими обов’язками, оскільки вони працювали на юридичну особу публічного права. Проте він погодився, що дворічний строк давності минув, отже, штрафи були скасовані, а судимість знята.

М.Антія і Н.Хупенія почали вимагати відшкодування збитків за розірвання їх трудових договорів із Фондом в 2006 році. Але суди, в тому числі Верховний Суд, відхилили їх позови, звернувши увагу на їх засудження та встановивши, що розірвання договору мало дійсну правову основу.

Тоді жінки звернулися до ЄСПЛ. Посилаючись на статтю 7 (немає покарання без закону) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заявники скаржилися на те, що їх засудження за нехтування службовими обов’язками було погашене давністю, а також на те, що воно не було передбачуваним з огляду на обмежену особисту сферу застосування положення національного кримінального права, на підставі якого їх притягнули до судової відповідальності.

Суд у Страсбурзі підтвердив порушення статті 7 Конвенції, водночас постановив, що виявлення порушення складало достатню справедливу сатисфакцію щодо будь-якої моральної шкоди, завданої заявникам.

З текстом пресрелізу рішення ЄСПЛ у справі «Антія і Хупенія проти Грузії» (заява №7523/10) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що питання визнання та скасування батьківства не мають строків давності.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олег Проскурняк
    Олег Проскурняк
    голова Господарського суду Чернівецької області
  • Ольга Черниш
    Ольга Черниш
    суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду