ЄСПЛ висловився щодо вилучення майна на предмет порушення гарантій права власності

12:20, 21 сентября 2020
Держава повинна виплатити громадянці компенсацію завданої моральної шкоди у розмірі 5,2 тисяч євро.
ЄСПЛ висловився щодо вилучення майна на предмет порушення гарантій права власності
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Коли існує суспільна потреба, держава може втручатися у право власності людини аж до його вилучення. Втім, якщо виникають суперечки, особу в жодному разі не можна позбавляти можливості захищати свої інтереси у суді. Про це повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Бєлова проти Росії» (заява № 33955/08).

Підготовка до Зимових Олімпійських ігор, які мали відбутися у 2014 році в Сочі, поставила питання про вилучення частини земельних ділянок для розбудови інфраструктури. Людям з 2008 року пропонували інше житло або компенсацію. Сума компенсації зазвичай була нижчою за ринкову.

У 2012 році Федеральне агентство з управління держмайном звернулося до суду з вимогою вилучити майно Ніни Бєлової. Раніше нерухомість належала державі і нею управляла державна компанія. Ще у 2003 році компанія передала майно приватній особі для погашення боргу. Потім майно двічі продавалося і в 2004 році стало власністю жінки. Кожна операція була зареєстрована органом реєстрації майна та були видані акти.

Але верховний суд РФ вирішив, що жінка набула власність недобросовісно та задовольнив позов Агентства та скасував право власності відповідачки. Зрештою на земельній ділянці Бєлової був розміщений готель для членів Олімпійського комітету.

У 2011 році жінка вимагала проведення кадастрового огляду майна і суди розглянули питання у першій інстанції та апеляції. Агентство подало касаційну скаргу, яка була розглянута без участі Бєлової, оскільки її не повідомили про це провадження.

Н.Бєлова звернулася до ЄСПЛ. Посилаючись на ст. 1 Протоколу №1 Конвенції, вона наполягала на незаконності вилучення майна. Також у порушення гарантій ст. 6 §1 (справедливий судовий розгляд) Конвенції національні суди не повідомили її про касаційне провадження та провели його за її відсутності.

Суд у Страсбурзі постановив, що вилучення майна було проведено законно – порушень Протоколу немає. Разом із цим, суд мав повідомити заявницю про розгляд її справи. І оскільки він цього не зробив, тепер держава повинна виплатити жінці компенсацію завданої моральної шкоди у розмірі 5,2 тис. євро.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Бєлова проти Росії» (заява № 33955/08) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що ЄСПЛ висловився, чи допустиме кримінальне покарання за створення політпартії. 

Також ЄСПЛ роз’яснив, у якій мірі кандидати на держслужбу можуть критикувати майбутнього роботодавця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду