Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території у суді

19:39, 29 мая 2022
Свідоцтво про смерть матері на тимчасово окупованій території, на думку Мінюсту, не створює правових наслідків.
Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території у суді
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

У Координаційному центрі Мінюсту з надання БПД розповіли, як встановити факт смерті на тимчасово окупованій території у суді.

Так, згідно до ч.1 ст.17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1.07.2010 №2398-VI, державна реєстрація смерті проводиться  органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:

  • документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою;
  • рішення суду про встановлення факту смерті в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення смерті особи у разі неможливості зареєструвати факт смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Справу було розглянуто Хмільницьким міськрайонним судом у Вінницькій області, за відсутності заявниці. Відповідними свідоцтвами про народження заявниці, одруження та розлучення її матері, підтверджено, що заявниця являється дочкою померлої.

Враховуючи, що відповідно до ч.ч.2, 3 ст.9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий  режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові, службові особи та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи чи особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт  (рішення, документ) виданий вищезазначеними особами є недійсним і не створює правових наслідків. Свідоцтво про смерть матері на тимчасово окупованій території, надане заявницею не створює правових наслідків.

Проте, оцінюючи докази, надані заявницею, суд виходить з того, що смерть особи є юридичним фактом, що має наслідком припинення, зміну, виникнення багатьох правовідносин (прийняття спадщини, оплату боргів).

«Враховуючи практику Європейського суду людини щодо оцінки документів смерті особи, виданих закладами, що знаходяться на окупований території, як доказів, оскільки можливість збору доказів обмежена, а встановлення факту смерті має вагоме значення для реалізації прав людини», - сказано у повідомленні.

Суд вважає факт смерті матері заявниці встановленим. Зазначається, що «рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах ДРАЦС або нотаріальному посвідченню, не замінює особі документів, що видаються цими органами, а є лише підставою для їх отримання (ч.2 ст.319 ЦПК)».

Справа  в Єдиному реєстрі судових рішень № 149/659/22.

Також «Судово-юридична газета» писала, як зареєструвати дитину, яка народилася за кордоном.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Галина Третьякова
    Галина Третьякова
    голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів