Як скасувати або змінити заповіт: алгоритм дій від Мін’юсту

19:00, 23 сентября 2020
У Міністерстві юстиції повідомили деталі скасування заповіту та умови, при яких заповіт визнається недійсним.
Як скасувати або змінити заповіт: алгоритм дій від Мін’юсту
fdlx.com

Згідно з українським законодавством, фізична особа може у будь-який момент скасувати свій заповіт або ж скласти новий. При цьому заповіт, який було складено пізніше, скасовує  попередній повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіт, який заповідач склав перед ним. Про це повідомляє пресслужба Міністерства юстиції.

Якщо новий заповіт, складений заповідачем на випадок його смерті, був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225 і 231 Цивільного кодексу України, а саме:

 • заповіт було визнано недійсним внаслідок його вчинення особою, яка не усвідомлювала значення своїх дій  та не могла керувати ними;
 • заповіт було вчинено під впливом насильства (тобто за відсутності презумпції волі заповідача).

Для того, аби змінити або ж взагалі скасувати заповіт, особа має подати відповідну заяву. Законодавство не зобов’язує звертатись за скасуванням заповіту саме до того нотаріуса, в якого відбулось його посвідчення – особа має право звернутися до будь-якого приватного нотаріуса або будь-якої державної нотаріальної контори.

При поданні нотаріусу заяви про скасування або зміну заповіту справжність підпису на цьому документі має бути нотаріально засвідченою.

Зазначається, що заява викладається у довільній формі з дотриманням загальних вимог до порядку її складання. Зокрема, текст заяви повинен бути викладений зрозуміло, чітко, грамотно, не мати підчисток, із дотриманням вимог чинного законодавства.

На практиці у більшості випадків така заява складається нотаріусом за допомогою загальноприйнятих технічних засобів і викладається на спеціальному бланку нотаріальних документів.

Нотаріус, якому під час посвідчення заповіту стало відомо про наявність раніше складеного заповіту, повідомляє про вчинену нотаріальну дію державний нотаріальний архів, нотаріуса чи орган місцевого самоврядування, де зберігається примірник раніше посвідченого заповіту.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про головні факти та стереотипи про рейдерство. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Атестація прокурорів місцевих прокуратур: враження прокурорів від іспиту
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Сергей Глазько
  Сергей Глазько
  судья Сумского окружного административного суда
 • Роман Игнатов
  Роман Игнатов
  судья Киевского апелляционного суда
загрузка...