Із відкриттям в Україні ринку землі актуальними стають питання укладення правочинів щодо земельних ділянок. Про те, які види правочинів є та які особливості їх укладання, розповіла фахівець Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Надія Досієвич, передає пресслужба Мін’юсту.
За законодавством правочином (угодою) є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Основними ознаками правочину є те, що:
Найбільш популярними правочинами, пов’язаними з набуттям прав на земельну ділянку, є договори дарування, купівлі-продажу, користування (оренди, суперфіцію, емфітевзису, застави тощо).
За договором дарування земельної ділянки одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно земельну ділянку (дарунок) у власність. У результаті укладення договору дарування право власності на земельну ділянку дарувальника припиняється і виникає право власності в обдаровуваного. При цьому обдаровуваний не здійснює будь-які дії в інтересах дарувальника.
За договором купівлі-продажу земельної ділянки одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати земельну ділянку у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти земельну ділянку і сплатити за неї певну грошову суму. Предметом такого договору може бути земельна ділянка будь-якого цільового призначення, однак тут варто зазначити, що право купувати та продавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення громадяни України отримують лише з 1 липня 2021 року, тобто з дня набрання чинності Законом України від 31 березня 2020 року № 552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення». Це стосується земельних ділянок, які призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, або які є виділеними в натурі власникам земельних часток (паїв) для особистого селянського господарства, або які є земельною часткою (паєм).
Договори користування:
Відповідно до Земельного кодексу України земельні ділянки, які належать громадянам та юридичним особам на праві власності, можуть передаватися у заставу. Земельна ділянка, що перебуває у спільній власності, може бути передана у заставу за згодою усіх співвласників. Передача в заставу частини земельної ділянки здійснюється після виділення її в натурі (на місцевості). Заставодержателем земельної ділянки сільськогосподарського призначення та прав на неї (оренди, емфітевзису) можуть бути лише банки, які відповідають вимогам, установленим законами України.
Говорячи про правочини, не можна не звернути увагу і на питання договірних обов’язків власників земельних ділянок та землекористувачів. Такі обов’язки можна поділити на істотні (обов’язкові) та факультативні (додаткові).
До прикладу, істотними умовами договору оренди землі є:
Що ж до угод про перехід права власності на земельну ділянку (купівля-продаж, дарування), то істотними умовами тих угод є:
Факультативні (додаткові) обов’язки власників земельних ділянок та землекористувачів – це така необхідна поведінка зобов’язаних суб’єктів, досягнення згоди щодо її виду та міри, яка не впливає на факт укладення земельно-правових договорів, але яка не може суперечити вимогам законодавства.
Отже, укладання правочинів із земельними ділянками необхідно здійснювати з урахуванням наведених умов та обмежень.
Раніше «Судово-юридична газета» писала, що змінено порядок укладання договорів оренди земельних ділянок у комплексі з розташованим на ній водним об’єктом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.