Міністерство юстиції України з посиланням на проект «Україна без бар’єрів» повідомляє, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Це передбачено ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Незважаючи на це, пані Марії з Київщини, яка з травня 1988 року постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю та має відповідне посвідчення, неправомірно відмовили у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку. Мотивували тим, що у документах жінки, на думку ПФУ, міститься підтвердження проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю лише 3 місяці 1 день, що є недостатнім для призначення пенсії на пільгових умовах. Не погоджуючись з таким рішенням, пані Марія бажала його оскаржити. Вона з 1982 року і донині була зареєстрована і проживала в м. Біла Церква, місця проживання не змінювала, має посвідчення особи потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, тобто, має статус особи потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи. За час своєї трудової діяльності пані Марія працювала на різних підприємствах, в тому числі за межами міста Біла Церква, але це ж не позбавляє її статусу і права дострокового виходу на пенсію.
Тож, жінка звернулася до Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Спеціалісти підготували адміністративний позов до суду про визнання протиправним рішення ГУ ПФУ у Київській області та зобов’язання призначити клієнтці пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку. Зрештою, суд задовольнив позов, адже:
Таким чином, саме посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986 р., надає право користування пільгами, встановленими законодавством, у тому числі, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Крім того, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мають право на знижку пенсійного віку від 5 до 10 років в залежності від періоду роботи на території зони відчуження, а саме:
Також «Судово-юридична газета» писала, що українців не будуть зобов’язувати відкладати на власну пенсію та платити внески: запропонували альтернативу.
Добавимо, що депутати не підтримали законопроект про підвищення ЄСВ та запровадження накопичувальної пенсійної системи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Youtube Право ТВ, щоб бути в курсі найважливіших подій.