Успадкував пай без документів: як довели право на землю

12:03, 27 октября 2021
Право на земельний пай довели в суді.
Успадкував пай без документів: як довели право на землю
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Після смерті бабусі Сергій успадкував земельний пай. Проте нотаріус відмовив йому в оформленні права на спадщину, оскільки жодних документів на право власності спадкодавиця не мала. Як з’ясувала начальниця Новоушицького бюро правової допомоги Анастасія Неборецька, бабуся клієнта була членом колективного сільськогосподарського підприємства «Родина», працювала там, а в  1975 році вийшла на пенсію, передає legalaid.gov.ua.

«У 1995 році відбулося розпаювання землі, переданої в колективну власність КСП. У список членів КСП внесли й бабусю клієнта – як пенсіонерку, яка раніше працювала на підприємстві та залишилася його членкинею. Утім сертифікат на право на земельну частку (пай) жінка так і не отримала.

Щоб довести право Сергія на спадщину, юристка підготувала до суду позовну заяву, в якій просила визнати за клієнтом як спадкоємцем за заповітом право на земельну частку (пай) розміром 2,65 га із земель, що перебували в колективній власності колишнього КСП.

«За змістом статей 22, 23 Земельного кодексу України (в редакції 1990 року) особа набуває права на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта. Отже, померла бабуся клієнта набула право на земельну частку (пай), оскільки залишалася членкинею КСП та була включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Відповідно, право на земельну частку (пай) увійшло до складу спадщини померлої», – зазначила Анастасія Неборецька.

Свою позицію юристка обґрунтувала постановою Верховного суду в складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 17.03.2020 року в справі № 396/1683/18-ц. Так, суд постановив, що член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Новоушицький районний суд дослухався до викладених представницею позивача аргументів і задовольнив позовну заяву.

Рішення в справі № 680/559/21 набрало законної сили.

Довідково. Відповідно до частин першої та другої статті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003 року N 899-IV основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно з пунктом 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року N 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю», — сказано у повідомленні.

Також «Судово-юридична газета» писала про визнання права на земельний пай: судова практика.

Крім того, ми повідомляли, що потрібно знати власнику про припинення права оренди землі у разі держреєстрації права власності на неї.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Youtube Право ТВ, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Тетяна Кудрявцева
    Тетяна Кудрявцева
    суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська
  • Володимир Погребняк
    Володимир Погребняк
    суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді
  • Наталія Богацька
    Наталія Богацька
    голова Південно-західного апеляційного господарського суду