Засудженого зможуть звільнити від відбування покарання, якщо прийнято рішення про його передачу для обміну як військовополоненого: що передбачає законопроект

08:10, 8 липня 2022
В Україні можуть запровадити процедуру обміну обвинувачених та засуджених як військовополонених: які зміни збираються внести до КК та КПК.
Засудженого зможуть звільнити від відбування покарання, якщо прийнято рішення про його передачу для обміну як військовополоненого: що передбачає законопроект
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

У Верховній Раді зареєстровано законопроект 7436-д «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального та Кримінально-виконавчого кодексів України щодо врегулювання процедури обміну осіб як військовополонених».

Законопроект спрямований на удосконалення законодавства щодо врегулювання процедури обміну обвинувачених, засуджених як військовополонених.

Як зазначають автори, серед яких голова Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас, існує нагальна необхідність оперативно вирішувати питання щодо обміну обвинувачених чи засуджених осіб як військовополонених.

На розгляд Верховної Ради раніше було подано проекти законів:

  • Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України щодо врегулювання процедури обміну засуджених як військовополонених» №7436 та
  • Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексу України щодо врегулювання процедури звільнення від відбування покарання особами, які підлягають обміну як військовополонені» №7436-1.

Під час обговорення зауважень та пропозицій, що надійшли від Служби безпеки України, Офісу Генерального прокурора, Консультативної місії Європейського Союзу з реформування сектору цивільної безпеки (КМЕС в Україні), Головного науково-експертного управління Апарату ВР члени Комітету зазначили, що зазначені законопроекти містять положення, що регулюють коло питань та повторюють по суті положення про регулювання тих самих суспільних відносин. У зв'язку з цим, головний комітет може рекомендувати Верховній Раді взяти за основу один з них або підготувати новий законопроект, який вноситься на розгляд Верховної Ради народними депутатами – членами цього комітету.

Під час засідання Комітету на основі вищезазначених законопроектів було підготовлено та розглянуто новий проект Закону «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального та Кримінально-виконавчого кодексів України щодо врегулювання процедури обміну осіб як військовополонених», яким пропонується передбачити можливість звільнення від відбування покарання у зв'язку з прийняттям рішення про передачу засудженого для обміну як військовополоненого або скасування запобіжного заходу та проведення спеціального досудового розслідування та судового розгляду за відсутності обвинуваченого (in absentia), якщо щодо нього уповноваженим органом прийнято рішення про передачу для обміну як військовополоненого і такий обмін відбувся.

Для забезпечення оперативного вирішення питань процедури обміну обвинувачених, засуджених осіб як військовополонених у законопроекті пропонується внести низку змін до Кримінального, Кримінального процесуального та Кримінально-виконавчого кодексів України.

Так, Кримінальний кодекс України доповнюється новою статтею 84-1 «Звільнення від відбування покарання у зв'язку з ухваленням рішення про передачу засудженого для обміну як військовополоненого», яка передбачає звільнення від відбування покарання засудженого, щодо якого уповноваженим органом прийнято рішення про його передачу для обміну як військовополоненого та яким дано згоду на проведення такого обміну.

У разі якщо обмін засудженого не відбувся, суд за клопотанням прокурора спрямовує такого засудженого для подальшого відбування призначеного раніше покарання.

Змінами до Кримінального процесуального кодексу України пропонується передбачити можливість скасування слідчим суддею за клопотанням прокурора запобіжного заходу підозрюваному, обвинуваченому, якщо уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного, обвинуваченого для обміну як військовополоненого.

У разі ухвали слідчим суддею, судом ухвали про скасування запобіжного заходу в порядку, передбаченому статтею 201-1 КПК, підозрюваний, обвинувачений повинен бути негайно звільнений і передано під нагляд уповноваженого органу (частина шоста статті 202 КПК).

На підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні за злочинами, вчиненими підозрюваним, щодо якого уповноваженим органом прийнято рішення про передачу для обміну як військовополоненого і такий обмін відбувся, здійснюватиметься спеціальне досудове розслідування.

Судовий розгляд також може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), якщо щодо нього уповноваженим органом прийнято рішення про передачу для обміну як військовополоненого і такий обмін відбувся (зміни до статті 323 КПК).

Передбачено також випадок, коли засуджений, звільнений судом від відбування покарання у зв'язку з прийняттям рішення уповноваженого органу про його передачу для обміну як військовополоненого, та обмін якого відбувся, до закінчення строків давності виконання обвинувального вироку знову буде затримано на території України у зв'язку з його участю у бойових діях. У зазначеному випадку суд спрямовує такого засудженого для відбування призначеного покарання.

Змінами до Кримінально-виконавчого кодексу України (до статті 152) передбачено як підставу для звільнення від відбування покарання «прийняття уповноваженим органом рішення про передачу особи для обміну як військовополоненого».

У разі ухвалення судом рішення про передачу засудженого для обміну як військовополонених така особа негайно (після отримання органом або установою виконання покарань відповідного рішення суду) звільняється від відбування покарання.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Автор: Наталя Мамченко

Автор:
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Плахтій
    Інна Плахтій
    член Вищої ради правосуддя
  • Віталій Галаган
    Віталій Галаган
    суддя Дніпровського районного суду міста Києва
  • Олена Губська
    Олена Губська
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді