Місцева влада зможе без суду заходити на об'єкти самочинного будівництва та зносити їх

07:30, 18 жовтня 2022
Органи місцевого самоврядування зможуть проводити демонтаж незаконних об’єктів без рішення суду.
Місцева влада зможе без суду заходити на об'єкти самочинного будівництва та зносити їх
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Парламент планує найближчим часом ухвалити законопроект №5655, який передбачає реформу будівельної галузі та «зробить контроль громадськості над містобудівною діяльністю ефективнішим». Також місцеву владу зобов’яжуть виявляти самочинне будівництво Про це заявила ініціаторка законопроєкту, голова політичної партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Нагадаємо, що законопроект 5655 було ухвалено у першому читанні ще у липні 2021 року.

Тоді, представляючи проект із трибуни, його автор Олена Шуляк зазначила, що органи місцевого самоврядування матимуть дуже широкі повноваження і навіть зможуть діяти без рішення суду.

«У різних містах та селах нашої держави знаходяться незаконні забудови, які росли як гриби протягом останнього десятиліття. Ми покладемо край беззаконню.

Усі учасники будівельного процесу, вся документація, усі вихідні дані тепер будуть внесені до Єдиної електронної державної системи у сфері будівництва. І кожен учасник процесу, який працюватиме із документами, обов'язково в цій системі залишить свій електронний слід.

Завжди можна буде відстежити, хто видав документи, хто їх підписав, і всі нестимуть відповідну відповідальність.

Далі органи місцевого самоврядування матимуть дуже широкі та жорсткі повноваження щодо реагування на незаконне самовільне будівництво. Для того, щоб знести те, що будується з порушенням законодавства та цільового використання земельної ділянки або з порушенням містобудівних умов та обмежень, органи місцевого самоврядування зможуть без суду заходити на такі об'єкти та зносити їх», - наголосила Олена Шуляк.

«Місцева влада перевірятиме забудову у трьох випадках. Перше – забудовник не отримав право на виконання робіт. Друге – є повідомлення від громадян чи організацій про порушення будівельного законодавства. І третє – якщо за результатами автоматичного програмного аналізу в е-системі об’єкт має високий рівень ризику.

У всіх цих випадках посадовці мають оглянути територію забудови, порівняти інформацію про об’єкт з е-системи з наявним будівництвом. У разі виявлення ознак самочинного будівництва представник місцевої влади має зробити фото- або відеофіксацію, а також скласти звіт, який оприлюднять на порталі електронної системи. У законопроєкті ми фіксуємо, що це не просто можливість, це обов’язок місцевої влади. А за неналежне проведення такого моніторингу забудови для посадовців передбачена відповідальність.

Закон міститиме визначення самочинного будівництва:

 • якщо воно ведеться на земельній ділянці, яку відводили не для цього;
 • немає права на виконання будівельних робіт;
 • об’єкт зводять з порушенням встановленої законом гранично допустимої поверховості;
 • є істотні порушення проєктної документації на будівництво.

У цих випадках місцева влада уповноважена діяти швидко і рішуче аж до демонтажу незаконних об’єктів без рішення суду», - підкреслила Олена Шуляк.

«Наш законопроєкт гарантує участь громадськості в обговоренні містобудівної та проєктної документації, а також дає змогу вносити свої пропозиції до державних органів, підприємств, установ, організацій та доносити своє бачення процесу до місцевої влади», - заявила Шуляк.

Також вона пояснила, що під час громадських слухань кількість представників громади має становити мінімум 50% від складу погоджувальної комісії. За письмовим зверненням громадських об’єднань осіб з інвалідністю, їхніх представників залучають до обговорення в обов’язковому порядку. Мешканець громади може подати скаргу до місцевої влади для перевірки конкретного об’єкта будівництва.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
 • Валентина Юрченко
  Валентина Юрченко
  суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
 • Олександр Мельник
  Олександр Мельник
  суддя Миколаївського окружного адміністративного суду