Верховний Суд висловився стосовно неправомірності перерахунку пенсії пенсіонерам Збройних Сил України за меншим відсотком

16:00, 22 квітня 2023
Протиправність рішень ПФУ про зменшення розміру відсотків при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовців: позиція Верховного Суду.
Верховний Суд висловився стосовно неправомірності перерахунку пенсії пенсіонерам Збройних Сил України за меншим відсотком
Фото із відкритих джерел
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

У провадженні Верховного Суду перебувала справа за позовом пенсіонера Збройних Сил до Головного управління Пенсійного фонду України (ГУ ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій.

У цій справі позивач, з метою здійснення перерахунку пенсії, звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести з 1 січня 2018 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії, виходячи з 90% грошового забезпечення з урахуванням проведених платежів, визначених у довідці ГУ ПФУ про розмір грошового забезпечення, встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення із служби). Водночас, відповідач знизив відсотковий розмір пенсії позивача з 90% до 70% грошового забезпечення.

Не погоджуючись з таким рішенням ГУ ПФУ, пенсіонер звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача при проведенні перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі – Постанова № 103) щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов`язати пенсійний орган провести позивачу перерахунок та виплату з 1 січня 2018 року пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Судом першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, позов було задоволено.

Ухвалюючи таке рішення, суди виходили з того, що при перерахунку пенсії на підставі Постанова № 103 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) її максимальний розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, визначеного на момент виходу на пенсію.

Верховний Суд погодився з такими висновками судів попередніх інстанцій, касаційну скаргу ГУ ПФУ залишив без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій – без змін.

Суд зауважив, що різниця відсоткового значення розміру основної пенсії для військовослужбовців, які вийшли у різний період, обумовлена чинними на той момент редакціями статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-ХІІ).

Верховний Суд звернула увагу на те, що при внесенні змін до вказаної статті у 2011 році та 2014 році в прикінцевих та перехідних положеннях законів про внесення змін до Закону № 2262-ХІІ не робилось застереження стосовно зміни (прирівняння) розміру відсотків отримуваної пенсії особам, яким вона раніше була призначена у максимальному розмірі 90%, 80%, до розміру, який визначений діючою редакцією статті 13 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому Суд зазначив, що Верховний Суд ухвалою від 30 листопада 2022 року у справі № 380/24477/21 звертався до Великої Палати Верховного Суду стосовно необхідності відступу від правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої у зразковій справі № 240/5401/18. Вказана ухвала була мотивована, зокрема, тим, що сформована Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 правова позиція призводить до того, що особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, виходячи на пенсію у теперішній час, отримують виплати нижчі, аніж особи, яким пенсія виплачується на рівні 80-90%, але з оновленого грошового забезпечення. У зв`язку із чим у спірних правовідносинах слід сформувати практику, за якої до правовідносин щодо перерахунку пенсій особам за нормами Закону №2262-ХІІ пенсійному органу слід застосовувати чинну на момент здійснення перерахунку редакцію статті 13 Закону №2262-ХІІ в частині визначення відсотку грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія (із законодавчо визначеним обмеженням, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, розміри пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій).

Однак, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 12 січня 2023 року постановлено повернути справу № 380/24477/21 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду для розгляду у відповідній колегії.

З огляду на вищезазначене та з урахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду, сформульованої у зразковій справі № 240/5401/18, Верховний Суд дійшов висновку, що у територіальних органів Пенсійного фонду України відсутні передбачені законом повноваження зменшувати розмір пенсії для осіб, яким вона призначена раніше у розмірі більшому, аніж це передбачено чинною редакцією статті 13 Закону №2262-ХІІ; такий підхід ґрунтується на законі, який в аспекті спірних правовідносин, відповідає критерію якості та передбачуваності закону. При цьому різні підходи до механізму перерахунку пенсій (грошового забезпечення) різних категорій осіб зумовлений, як різним конституційно-правовим статусом (наприклад, відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях), так і законодавчим регулюванням (зокрема, суттєвими змінами в оплаті праці (грошовому забезпеченні) прокурорів та суддів).

Постанова Верховного Суду від 2 березня 2023 року у справі №300/5477/21 (адміністративне провадження № К/990/17719/22).

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд