Питання щодо того, за чий рахунок повинна виплачуватися компенсація по рішенням Європейського суду з прав людини, торкнулися експерти під час слухань на тему: «Виконання рішень ЄСПЛ: сучасний стан та перспективи».
Директор Департаменту по роботі з ЄС Міжнародної дипломатичної місії народної дипломатії «Європейська Україна», екс-суддя Руслан Роженко зазначив, що, відповідно до закону про виконання рішень та застосування практики ЄСПЛ, орган представництва повинен виявити особу, дію/бездіяльність якої стали підставою для порушення прав скаржника, і стягнути з нього кошти в порядку регресу.
Про те, скільки коштів було стягнуто таким чином, Руслан Роженко запитав у Уповноваженого у справах ЄСПЛ Івана Ліщини. Останній зазначив, що механізм регресу в принципі існує, будучи унікальним, оскільки в інших європейських державах подібні моделі не передбачені.
При цьому дієвість механізму вельми сумнівна. Справа в тому, що офіс Уповноваженого не може виявляти винних осіб. Очевидно, вина таких осіб повинна встановлюватися правоохоронними органами, тому зазначена норма практично не застосовується.
За інформацією, відомою Івану Ліщині, стягнення в порядку регресу мало місце, однак суми були незначними. Слухання проходять в Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики і правосуддя.
Нагадаємо, сьогодні питання права на особливу думку судді викликає все більший інтерес.
Фоторепортаж з заходу дивіться тут.