У п’ятницю, 18 жовтня, законодавча ініціатива Президента України Володимира Зеленського щодо скасування державного фінансування політичних партій, які програли вибори до Верховної Ради, набув чинності.
Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інстуційного механізму запобігання корупції» опубліковано у виданні «Голос України» 17 жовтня.
Законом передбачається, що політсили, які не подолали на виборах поріг у 5%, не будуть фінансуватися з держбюджету. До цього передбачалося, що державне фінансування отримують партії, за які проголосували що найменше 2% виборців.
Загалом, закон починає перезапуск діяльності Національного агентства щодо запобігання корупції. У ньому прописана зміна форми управління НАЗК з колегіальної на одноосібну.
Зазначається, що главу агентства призначатиме на посаду уряд відповідно до подання конкурсної комісії за результатами відкритого конкурсного відбору.
Також закон змінює порядок формування і склад конкурсної комісії з відбору глави НАЗК, забезпечивши участь представників міжнародних організацій у роботі конкурсної комісії.
Незалежність голови НАЗК передбачено забезпечити шляхом визначення вичерпного переліку підстав для дострокового припинення його повноважень, у яких не передбачена можливість політично мотивованого звільнення. Натомість повноваження глави НАЗК можуть бути припинені достроково, якщо комісія по проведенню незалежної оцінки ефективності діяльності НАЗК зробить висновок, що його діяльність неефективна.
«Даний Pакон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім змін до статті 46, 52 закону «Про запобігання корупції», які вводяться у дію з 1 січня 2020 року», — йдеться в тексті документу.
Нагадаємо, що «Судово-юридична газета» повідомляла, що народні депутати підтримали законопроект про перезавантаження НАЗК.
Крім того, ми писали, чому фракція «Голос» не підтримала законопроект про запобігання корупції.
Також відомо, що СБУ викрила анонімне фінансування політичної партії на 2,2 мільйони гривень.