Право працівників на щорічну відпустку: роз’яснення

17:00, 7 октября 2020
Назвали права громадян у питанні щорічної основної відпустки.
Право працівників на щорічну відпустку: роз’яснення
informator.ua
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Офіс Омбудсмана України роз’яснив питання прав працівників у разі настання хвороби під час щорічних відпусток, святкові та неробочі дні при визначені тривалості щорічної основної відпустки, права громадян у виборі конкретного періоду надання щорічної основної відпустки. Інформацію оприлюднили на офіційному сайті Офісу.

Хто має право на щорічну відпустку?

Громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.

Які права має працівник у разі настання хвороби під час щорічних відпусток?

Згідно зі статтею 78 КЗпП України, дні тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку до щорічних відпусток не включаються. Відповідно до пункту першого частини другої статті 80 КЗпП України та пункту першого частин другої статті 11 Закону України «Про відпустки», щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку. Перенесення чи продовження відпустки вирішується за домовленістю між працівником і роботодавець, оскільки необхідно враховувати затверджений графік відпусток інших співробітників підприємства, технологічний процес виробництва тощо. Тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України № 455 від 13.11.2001.

Чи враховуються святкові та неробочі дні при визначенні тривалості щорічної основної відпустки?

Відповідно до статті 78-1 КЗпП України та частини другої статті 5 Закону України «Про відпустки» святкові та неробочі дні при визначенні тривалості щорічних відпусток не враховуються. Перелік святкових та неробочих днів передбачений статтею 73 КЗпП України.

Права громадян у виборі конкретного періоду надання щорічної основної відпустки

Черговість надання щорічної основної відпустки визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку. Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам. В КЗпП України та в Законі України «Про відпустки» відсутні вимоги щодо термінів складання графіку відпусток. Як правило графіки складаються в кінці року і повинні бути затверджені на початку наступного календарного року.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

У разі порушення власником або уповноваженим ним органом терміну письмового повідомлення працівника про час надання відпустки, щорічна відпустка на вимогу працівника повинна бути перенесена на інший період.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що у яких випадках потрібно повертати наперед виплачені відпускні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Сегодня день рождения празднуют
  • Петро Ковзель
    Петро Ковзель
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва