Суддя КСУ прокоментував законопроект щодо реформування Конституційного Суду

17:13, 6 апреля 2020
Суддя КСУ Василь Лемак прокоментував ідею законопроекту про те, щоб забрати у юридичних осіб право звертатися з конституційною скаргою.
Суддя КСУ прокоментував законопроект щодо реформування Конституційного Суду

Сьогодні, 6 квітня, на сайті Верховної Ради з’явився текст законопроекту про реформу Конституційного Суду України (про внесення змін до Закону «Про Конституційний Суд України» щодо посилення незалежності та підвищення ефективності функціонування КСУ №3300). Автором законопроекту виступає представниця президентської фракції «Слуга народу», голова «соціального» комітету Верховної Ради Галина Третьякова.

Однією з новел є ідея переїзду КСУ з Києва до Харкова (детальніше за посиланням).

Втім, законопроектом передбачено й інші новації. Зокрема пропонується вилучити юридичних осіб з числа суб’єктів, що мають право на звернення до Суду із конституційною скаргою.

Суддя КСУ Василь Лемак на своїй facebook-сторінці прокоментував ідею законодавця.

«Не моя справа коментувати проекти законів, однак, не конкретизуючи (і не ображаючи нікого), скажу лише деякі речі.

Так от... Наша Конституція розрізняє, так би мовити, реальну (живу дихаючу) людину (фізичну особу) від юридично створеного суб'єкта (з потенційно «вічним життям»). Однак, коли в ній йдеться про права «кожного», то в деяких випадках мається на увазі й юридична особа – якщо при цьому, звісно, йдеться про те, що ці права сумісні з природою юридичної особи (цей суб'єкт не має життя чи гідності). Конституція декількома нормами навіть прямо вказує на права юридичних осіб (наприклад, право власності).

Нинішнім законом про КСУ визначено, що звертатися до КСУ із конституційною скаргою НЕ можуть лише «юридичні особи публічного права» – така логіка заснована на тому, що суб'єкти з публічно-владними повноваженнями здійснюють (або втілюють) певний сегмент якраз функцій держави, а відтак – держава не може через конституційну скаргу оскаржувати до суду свої ж рішення. Іншими словами, держава не може судитися сама з собою. Такий підхід присутній не лише в Україні, він має місце в усіх цивілізованих державах. В одній із «окремих думок» (до рішення № 4-р(II)/2019) мною зазначалося про це торік», – підкреслив суддя КСУ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Компенсація суддівської винагороди за карантин та зарплата апарату судів: що робити
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Александр Новиков
  Александр Новиков
  председатель Национального агентства по вопросам предотвращения коррупции
 • Сергей Еремейчук
  Сергей Еремейчук
  судья Кассационного уголовного суда Верховного Суда
 • Галина Диброва
  Галина Диброва
  член Рады судей Украины, судья Юго-западного апелляционного хозяйственного суда
загрузка...