Метаморфозы нормы об арендной плате: как она преобразовалась в окончательной версии изменений в госбюджет

21:45, 22 апреля 2020
Текст нормы об освобождении от арендной платы опять отличается от ранее опубликованного на сайте Верховной Рады.
Метаморфозы нормы об арендной плате: как она преобразовалась в окончательной версии изменений в госбюджет
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

«Судебно-юридическая газета» ранее обращала внимание на подмену текста нормы об аренде в теле «антикоронавирусного» закона (подробнее можно прочитать в материале «Фокусы с текстом антикоронавирусного закона: поменяли нормы после подписания Зеленским»).

Тогда в тексте последней версии законопроекта №3275 пункт 14 Переходных положений к Гражданскому кодексу был прописан так, что арендатор освобождается от платы за пользование имуществом. Затем в опубликованной в «Голосе Украины» версии этой же нормы добавили предположение: что он «может освобождаться».

Затем сию ошибку уже решили исправить в законе об изменениях в госбюджет.

А именно, в законопроекте №3279-д от 11 апреля ее предлагалось изложить следующим образом:

«Пункт 14 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 40-44, ст. 356) викласти в такій редакції:

«14. Установити, що з моменту установлення карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року №211 (з наступними змінами і доповненнями) і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж всього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.

У випадку, визначеному абзацом першим цього пункту, розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг.

Вказані витрати покладаються на наймача як плата за користуванням майном за відповідний період пропорційно площі нерухомого майна, яку він наймає відповідно до договору, якщо договором не передбачений обов’язок наймача самостійно сплатити ці витрати повністю або частково.

Дана норма не поширюється на суб’єктів господарювання, які впродовж дії карантину фактично здійснювали діяльність з використанням цього майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі, а також на договори найму майна, яке належить територіальній громаді».

Однако в тексте опубликованного в «Голосе Украины» закона данный пункт звучит следующим образом:

«Пункт 14 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 40 - 44, ст. 356) викласти в такій редакції:

"14. Встановити, що на час дії відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), обставинами, за які наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286 Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762 Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими забороняється доступ до такого майна третіх осіб».

Отметим, что некоторые любознательные юристы уже успели проанализировать изменения, правда, взяли для анализа норму законопроекта, а не опубликованного закона.

Почему поменяли

Как следует из обсуждения на Комитете ВР по вопросам бюджета, инициатором изменения нормы выступила народный депутат от Слуги народа Леся Забуранная, а предложение поступило от Комитета по вопросам экономического развития:

«ЗАБУРАННА Л.В. Дякую.

Також прошу пункт 14-й розділу другого викласти в наступній редакції, це стосується безпосередньо оренди: "встановити, що на час дій відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби, обставинами, за якими наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286-ї Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762-ї Цивільного кодексу України, також є заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються або суттєво обмежуються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна, або заходи, якими суттєво обмежується доступ до такого майна третіх осіб". Прошу підтримати.

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Це пропозиція Комітету з питань економічного розвитку роздана…

ЗАБУРАННА Л.В. Так, це роздана у вас в матеріалах.

ГОНЧАРЕНКО О.О. …роздана, але не читали. А чи можна пояснити, що за обставина, яку…

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Роздано.

ГОНЧАРЕНКО О.О. …про що іде мова?

ЗАБУРАННА Л.В. Мова іде в даному випадку про обставини, за якими наймач не відповідає певним параметрам.

ГОНЧАРЕНКО О.О. Яким параметрам?

ЗАБУРАННА Л.В. Це рішення комітету…

(Загальна дискусія)

АРІСТОВ Ю.Ю. Не буде виплачувати орендну плату, якщо по простому.

(Загальна дискусія)

АРІСТОВ Ю.Ю. Нема доступу до приміщення в зв'язку з карантинними заходами.

ГОНЧАРЕНКО О.О. …дивіться, я розумію ідею цього і я розумію, що, в принципі, багато хто з підприємців сьогодні потерпає. З іншого боку ми теж з вами маємо розуміти, уявимо собі: є бізнес, да, який винаймає приміщення, і він сьогодні страждає. Але той бізнес, який йому здає приміщення – це теж бізнес. Це теж бізнес, це теж підприємці. Ну, просто вони займаються трошки іншим видом бізнесу.

І оце, коли буде щось незрозуміло в цій нормі. Коли забороняється – це зрозуміло. Заборонили працювати ресторану, дискотеці – вони не мають – це зрозуміло. А що значить "суттєво обмежується"? Де формат, що таке суттєво обмежується, що не суттєво? У нас вся держава суттєво обмежена.

ЗАБУРАННА Л.В. Дивіться, Олексій, відкриваємо, стаття 762-а Цивільного кодексу, в даному випадку зазначена частина четверта і шоста. Власне кажучи, частина четверта і шоста дублює те, що було запропоновано комітетом. А саме частина четверта: "наймач має права вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилась". Тобто фактично ми відтворюємо.

І шоста: "наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використано за ним через обставини, за які він не відповідає". Це за користування майна і це за будь-яке майно. Стаття 762-а "Плата за користування майном".

ГОНЧАРЕНКО О.О. Це завтра, це точно відобразиться на бюджеті, бо це завтра фактично всі, кому здає держава, це теж платити не будуть.

Я не знаю, моє відчуття просто, я з вами раджусь, я не знаю, як колеги ви вважаєте, мені здається, що формулювання таке обтічне "суттєво обмежується", воно погане, бо воно точно призведе до конфліктів. "Забороняється" – зрозуміло: заборонили я не працюю і не плачу.

Що таке "суттєво обмежено"? Як би я.

ЛАБА М.М. Але є основний договір, який буде діяти…

ЗАБУРАННА Л.В. Олексій, в даному випадку Комітет з питань економічного розвитку разом з Юридичним управлінням вони відпрацьовували і виклали у такій редакції дану пропозицію. Тобто вони проводили попередню…

ГОНЧАРЕНКО О.О. Я свою думку сказав, визначатись комітету. У мене єдине прохання тоді, це окремо голосувати. Бо, наприклад, за інше я розумію, що це. Це я не розумію! Я за це голосувати не буду! Мені здається, ми тільки призведемо до конфліктних ситуацій бізнесу з бізнесом, і держава втратить дуже суттєво.

(Загальна дискусія)

ГОНЧАРЕНКО О.О. Моя особиста думка. Ні, дивіться, я ж в перший раз це бачу. Я би прибрав фразу про "суттєво обмежується". Бо я не розумію, що таке суттєво обмежується? Для вас це суттєво, для мене це не суттєво – і ми почнемо з вами про це сперечатися.

АРІСТОВ Ю.Ю. Це доречно.

ЗАБУРАННА Л.В. Доречно, да.

ГОНЧАРЕНКО О.О. Я не розумію.

ЗАБУРАННА Л.В. "Обмежується", тоді ми співпадаємо з Цивільним кодексом, дійсно, він правильно каже. Да.

(Загальна дискусія)

АРІСТОВ Ю.Ю. Давайте фразу заберемо.

ЗАБУРАННА Л.В. …"забороняється", тоді ми з Цивільним кодексом...

(Загальна дискусія)

ТРУХІН О.М. Олексію, є така пропозиція: підтримати.

ЗАБУРАННА Л.В. Вашу думку. Без "суттєво обмежується". Да. Забороняється.

ГОНЧАРЕНКО О.О. Дякую.

"Якими забороняються певні види господарської діяльності", ну це зрозуміле формулювання.

ЗАБУРАННА Л.В. Да. Да.

(Загальна дискусія)

АРІСТОВ Ю.Ю. Викидаємо.

ЗАБУРАННА Л.В. Да. Тоді прошу, колеги, підтримати пропозицію на стенограму, відповідно "заходи, запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використання орендованого майна".

Без "суттєво обмежується". У такій редакції прошу колег підтримати.

(Загальна дискусія)

ЗАБУРАННА Л.В. А давайте обговоримо, остання фраза "або заходи, якими суттєво обмежується", тобто ми теж скорочуємо? Тобто всі два питання.

(Загальна дискусія)

ПАЦКАН В.В. Леся, шановні колеги, одну хвилинку уваги.

Станом на сьогодні Фонд держмайна запланував отримання з оренди на цей рік 1,6 мільярда гривень. Це реально суттєво вплине на бюджет. Просто я підказую, що Фонд держмайна виключно з оренди запланував дохідну частину на цей рік 1,6 мільярда гривень.

ЗАБУРАННА Л.В. Так, так.

ГОНЧАРЕНКО О.О. (Не чути)

ТРУХІН О.М. Олексій, є пропозиція і уже підтримали. Да. Дякуємо.

ЗАБУРАННА Л.В. Да, ми підтримуємо.

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. Тобто виключається фраза "суттєво обмежується".

АРІСТОВ Ю.Ю. Виключається фраза…

КУЗБИТ Ю.М. Там "суттєво обмежується" і в середині і в кінці.

ЗАБУРАННА Л.В. Так. Давайте я зачитаю, як у новій редакції.

Пропонується, шановні колеги, тоді давайте я викладу повну редакцію і ми, можливо, за рішенням голови підтримаємо.

"Встановити, що на час дій відповідних обмежувальних карантинних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширення на території України коронавірусної хвороби COVID-19, обставинами, за якими наймач (орендар) не відповідає відповідно до частини другої статті 286-ї Господарського кодексу України, частин четвертої та шостої статті 762-ї Цивільного кодексу України, також є заходи запроваджені суб'єктами владних повноважень, якими забороняються певні види господарської діяльності з використанням орендованого майна". Крапка.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы быть в курсе самых важных событий. 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду