Поступление обращений и уголовных производств из-за войны в КУС ВС уменьшилось на 46%

09:40, 6 января 2023
Впрочем, сегодняшняя тенденция к уменьшению поступления дел завтра может измениться, в частности, учитывая, что только преступлений агрессии и военных преступлений, совершенных в период полномасштабного вторжения России, зарегистрировано уже более 50 тысяч.
Поступление обращений и уголовных производств из-за войны в КУС ВС уменьшилось на 46%
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Во время круглого стола «Деятельность судебной власти в условиях военного положения: правовые, кадровые, экономические вызовы и пути их решения» председатель Кассационного уголовного суда в составе Верховного Суда Станислав Кравченко рассказал, что в течение первого полугодия 2022 года из-за полномасштабного вторжения России на территорию Украины. показатели движения процессуальных обращений и уголовных производств в КУС ВС уменьшились на 46%.

Так, у зв’язку з російською агресією змінена територіальна підсудність справ Донецького та Луганського апеляційних судів, певний час не працювали Харківський і Чернігівський апеляційні суди, Миколаївський та Запорізький апеляційний суди розташовані в регіонах, які перебувають під частими обстрілами ворога. Це, безперечно, зумовило подання меншої кількості апеляційних скарг, а отже – і касаційних.

Разом з тим, на думку Станіслава Кравченка, до статистичних даних потрібно підходити з обережністю. Адже сьогоднішня тенденція до зменшення надходження справ завтра може змінитися, зокрема з огляду на те, що тільки злочинів агресії та воєнних злочинів, вчинених у період повномасштабного вторгнення рф, зареєстровано вже понад 50 тис.

Голова ККС ВС зазначив, що для суспільства всі справи є важливими, але зараз війна, тому внеском судів у Перемогу є акцентування в їхній діяльності на розгляді кримінальних проваджень щодо злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку; про злочини проти основ національної безпеки України (державна зрада, колабораційна діяльність) і щодо військових кримінальних правопорушень.

Водночас не менш важливим сьогодні є притягнення до відповідальності за корупційні кримінальні правопорушення, за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, за продаж товарів, які є гуманітарною допомогою.

Крім того, Станіслав Кравченко порушив питання про навантаження на слідчих суддів, яким доводиться в умовах воєнного стану розглядати велику кількість клопотань щодо застосування заходів забезпечення кримінального провадження, у тому числі клопотання про обрання або зміну запобіжного заходу, що повинні розглядатися невідкладно.

Що стосується уніфікації судової практики, то, наголосив голова ККС ВС, ефективним інструментом забезпечення єдності практики є розгляд кримінальних проваджень об’єднаною палатою ККС ВС. За 5 років діяльності Верховного Суду вона ухвалила 24 рішення щодо застосування норм матеріального права та 54 рішення, пов’язаних із застосуванням норм процесуального права. Разом з цим цього року, незважаючи на складні часи, ОП ККС ВС постановила 13 судових рішень.

За словами Станіслава Кравченка, судові рішення об’єднаної палати, в яких викладені висновки про застосування норм права, є чітким орієнтиром для судової практики. Законодавець установив, що зазначені висновки враховуються іншими судами при застосуванні відповідних норм права. При цьому передбачена можливість відступу від висновків ВС за допомогою передбачених законом механізмів.

Також голова ККС ВС наголосив, що навіть в умовах воєнного стану суди повинні здійснювати правосуддя, а скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. Водночас сьогодні перед судами постає велика кількість викликів: часті повітряні тривоги, замінування будівель судів, відсутність електроенергії, водопостачання та інші, що не може не впливати на розгляд справ. Попри всі труднощі, дбаючи про забезпечення максимальної безпеки як учасників кримінальних проваджень так і суддів, працівників суду, суди працюють.

Станіслав Кравченко зауважив, що, на його думку, у кримінальній юрисдикції правосуддя не може здійснюватися дистанційно, тут діє принцип безпосередності. Суддя, прокурор мають перебувати в залі судових засідань, захисник – або в залі суду, або поряд із підзахисним (у разі участі в засіданні в режимі відеоконференції). Якщо суддя перебуватиме поза приміщенням суду та ухвалюватиме судове рішення невідомо де й невідомо за яких обставин, то таке рішення буде прийняте не тільки з багатьма процесуальними порушеннями, а й навряд чи сприйметься суспільством як законне та справедливе.

При цьому механізм дистанційної участі в засіданнях учасників кримінального провадження можна використовувати тоді, коли забезпечити їхню участь неможливо.

Автор: Наталья Мамченко

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Андрій Зайцев
    Андрій Зайцев
    суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді
  • Дмитро Яковлев
    Дмитро Яковлев
    суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська