Законопроект об отмене Хозяйственного кодекса вызвал беспокойство у европейских компаний, ПИСЬМО

14:16, 3 февраля 2023
Европейские партнеры направили письмо Верховной Раде относительно негативных последствий отмены Хозяйственного кодекса.
Законопроект об отмене Хозяйственного кодекса вызвал беспокойство у европейских компаний, ПИСЬМО
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховная Рада в ближайшее время рассмотрит законопроект №6013 от 09.09.2021, который предусматривает признание Хозяйственного кодекса Украины утратившим силу.

Данный законопроект был одобрен на заседании Комитетом по вопросам экономического развития Верховной Рады без предварительных консультаций с представителями научных работников хозяйственно-правового направления, судей хозяйственных судов, арбитражных управляющих, а также без учета мнения Комитета по правовой политике, к предмету ведения которого непосредственно отнесен вопрос внесения изменений в законодательство.

Соответствующая законодательная инициатива не осталась без внимания европейского сообщества.

Як випливає з листа, що опинився у розпорядженні «Судово-юридичної газети», австрійське Енергетичне Співтовариство звернулось до Голови Комітету з питань економічного розвитку з листом від 24.01.2023 №UA-MC/O/alo/09/24-01-2023, в якому звернуло увагу на негативні наслідки прийняття законопроекту №6013 від 09.09.2021.

У вказаному листі іноземні компанії, які є потенційними інвесторами у відбудову України, звернули увагу на неврахування законодавцем, що лише Господарський кодекс України встановлює систему засобів державної економічної політики; принципи взаємодії держави та підприємництва; визначає правовий статус державних, у тому числі казенних, та комунальних підприємств; гарантії компенсаційної форми майнової відповідальності господарюючих суб’єктів; містить інститут оперативно-господарських санкцій та ін.

Натомість його скасування:

  • залишить інструменти державного регулювання економіки без законодавчих обмежень;
  • нівелює у правовій системі численні запобіжники від незаконних операцій із державною та комунальною власністю, від неправомірного банкрутства та від тиску з боку банківських установ,
  • створить комфортні умови для сучасних монополістів.

Окремої уваги заслуговує негативний вплив нівелювання ГК України на судову систему, оскільки відсутність законодавчого визначення господарської діяльності та господарського договору ускладнить розмежування судової юрисдикції та призведе до нових спорів щодо підвідомчості судових справ між господарським та загальним судами. Зокрема, у спорах про банкрутство і захист економічної конкуренції, до вирішення яких на сьогодні не готові суди загальної юрисдикції через їх складність та специфічність. Тож, це позначиться на якості прийняття судових рішень та доступі до правосуддя в цілому.

Європейські партнери навели доводи щодо необхідності для сталого розвитку економіки країни наявності у правовому полі України єдиного кодифікованого законодавчого акту, який регулюватиме сферу господарювання.

З огляду на це, існує очевидна потреба у винесенні законопроекту №6013 на обговорення широкого кола кваліфікованих спеціалістів шляхом проведення парламентських слухань, конференцій, «круглих столів» та ін., створення робочої групи за участі суддів господарських судів та науковців господарського-правового напряму для розробки нової редакції Господарського кодексу України.

Автор: Наталья Мамченко

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде