ЄСПЛ висловився щодо умов розкриття журналістського джерела для розслідування злочину

19:40, 9 октября 2020
Європейський суд з прав людини постановив рішення у справі «Джекер проти Швейцарії».
ЄСПЛ висловився щодо умов розкриття журналістського джерела для розслідування злочину
eurointegration.com.ua

Навіть інтерес суспільства розслідувати злочин і покарати осіб, винних у його вчиненні, не завжди може переважати над гарантіями журналістської діяльності зберігати в таємниці джерела інформації.

Європейський суд з прав людини постановив рішення у справі «Джекер проти Швейцарії» (заява №35449/14), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

У 2012 році Ніна Джекер опублікувала в газеті Basler Zeitung матеріал «Відвідування дилера» про діяльність дрібного торговця наркотків, який займався їхнім розповсюдженням.

На підставі цієї статті прокуратура відкрила кримінальне провадження проти героя публікації. При цьому від журналістки правоохоронці зажадали розкрити персональні дані наркодилера.

При цьому законність цієї вимоги підтвердив Верховний суд країни.

Джекер в 2014 році звернулася до Європейського суду з прав людини. Вона скаржилася на порушення її прав, гарантованих ст. 10 (свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд у Страсбурзі наголосив на важливості захисту журналістських джерел для забезпечення гарантій свободи ЗМІ в демократичному суспільстві. Тому вимога, адресована журналісту, розкрити особу свого джерела не може відповідати гарантіям статті 10 Конвенції. Це стосується навіть тих випадків, якщо необхідність пояснюється інтересами суспільства. У таких випадках влада має довести нагальну суспільну потребу подібного втручання.

І для встановлення необхідності розкриття особистості недостатньо стверджувати, що через нерозкриття інформації неможливо продовжити кримінальне розслідування (а саме з такої позиції виходили правоохоронці Швейцарії).

На цій підставі ЄСПЛ дійшов висновку про те, що швейцарські судові і слідчі органи порушили Конвенцію, оскільки не дотримали балансу між суспільним інтересом кримінального переслідування особи, яка скоїла злочин з обтяжуючими обставинами, та приватним інтересом журналістки, який полягав у захисті її джерела інформації.

Оскільки Джекер не вимагала від Швейцарії матеріальної компенсації, ЄСПЛ, визнавши факт порушення конвенційних гарантій, не присуджував справедливої ​​сатисфакції.

Раніше ЄСПЛ зазначив, що читання лекцій на політичну тематику — сумнівна підстава для підозри у тероризмі.

Додамо, що ЄСПЛ висловився про затримання без дозволу суду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Почему сотрудники киевского метро вышли на митинг и требуют повысить проезд до 21 грн
Почему сотрудники киевского метро вышли на митинг и требуют повысить проезд до 21 грн
Loading...
Главное за день
Сегодня день рождения празднуют
  • Ігор Литвиненко
    Ігор Литвиненко
    суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська
  • Валерій Марчук
    Валерій Марчук
    голова Чернівецького апеляційного суду
загрузка...