Повторний розгляд справи суддею не дає підстав сумніватися в його безсторонності: ЄСПЛ

14:45, 22 октября 2020
Те, що суддя раніше вже ухвалював рішення у кримінальній справі, не може саме по собі бути підставою тверджень про упередженість суду у разі повторного розгляду того самого обвинувачення.
Повторний розгляд справи суддею не дає підстав сумніватися в його безсторонності: ЄСПЛ
hudoc.echr.coe.int

Європейський суд з прав людини постановив рішення у справі «Тесля проти України» (заява № 52095/11). Про це повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Так, у грудні 2008 року Апеляційний суд Київської області визнав Івана Теслю винним у вбивстві двох чоловіків та засудив до 15 років позбавлення волі. У березні 2009 року Верховний Суд, засідаючи колегією з трьох суддів, скасував вирок та передав справу на повторний розгляд. Наприкінці цього року було винесено новий вирок, яким І. Теслю засудили до довічного ув’язнення.

Під час розгляду касаційної скарги у лютому 2011 року Верховний Суд підтримав таке рішення. При цьому до складу суддівської колегії ВС увійшли двоє з трьох суддів, що ухвалювали рішення в 2009 році.

Засуджений звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на ст. 6§1 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він скаржився на те, що колегія Верховного Суду, що підтримала його засудження до довічного ув’язнення не була упередженою.

Суд у Страсбурзі нагадав, що суддя вважається безстороннім, поки не доведено зворотного. Те, що суддя вже ухвалював рішення у справі, не свідчить про його упредженість. Не існує підстав для сумнівів у безсторонності і у випадку, коли суддя бере участь в ухваленні рішення в суді першої інстанції, а тоді знову переглядає його в разі, коли таке рішення скасували та повернули на повторний розгляд.

Що стосується обставин конкретної справи, то тут високі судді виходили з того, що своїм рішенням у 2009 році колегія суддів ВС правомірно оцінила відповідність вироку законам України. Водночас те, що ті самі судді в 2011 році знову розглядали кримінальну справу проти заявника, є невід’ємною частиною системи касаційного перегляду і жодним чином не створює сумнівів у безсторонності суддів.

Зрештою ЄСПЛ констатував відсутність порушення ст. 6§1 Конвенції.

Із текстом пресрелізу рішення ЄСПЛ у справі «Тесля проти України» (заява № 52095/11) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що ЄСПЛ постановив, коли можна відмовити у прийомі на роботу через дописи в Інтернеті.

Додамо, що ЄСПЛ постановив, чи є покарання судді за критику судової системи порушенням його свободи слова.

Також відомо, чи можна створити політичну партію на релігійній основі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Быть ли суду в смартфоне: замглавы ГСА о ЕСИТС и перспективах электронного суда
Быть ли суду в смартфоне: замглавы ГСА о ЕСИТС и перспективах электронного суда
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Олександр Джабурія
  Олександр Джабурія
  голова П'ятого апеляційного адміністративного суду
 • Анастасія Мороко
  Анастасія Мороко
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
 • Олена Шляхова
  Олена Шляхова
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
загрузка...