Министерство здравоохранения Украины сообщило, что правительство приняло Постановление, которым утверждены три порядка относительно лекарственные средства. Об этом информирует официальный сайт Минздрава.
Среди них:
Введение обязательного декларирования цен на все лекарственные средства и создание Национального каталога цен предусмотрено изменениями в Закон Украины «О лекарственных средствах», которые были приняты парламентом в феврале этого года.
Предусматривается, что производители и импортеры будут декларировать предельные оптово-отпускные цены на лекарства в Национальном каталоге цен. Этот каталог станет основным источником информации о ценообразовании, поможет избежать необоснованного завышения цен и обеспечит прозрачность закупок лекарств.
Параллельно запускается система реферирования цен — расчет предельных цен на лекарства, основываясь на ценах аналогичных препаратов в референтных странах Европы (Польша, Чехия, Венгрия, Румыния и др.).
Декларированию подлежат цены на рецептурные препараты, лекарства из Национального перечня основных лекарственных средств и другие рецептурные/безрецептурные препараты, не включенные в Национальный перечень. Формирование каталога начнется уже в апреле текущего года с последующим регулярным обновлением. Новый подход позволит урегулировать оптово-отпускные цены на лекарства как отечественного, так и иностранного производства.
Процесс декларирования начнется с публикации Минздравом совместно с Государственным экспертным центром перечня оригинальных (инновационных) лекарственных средств, а также объявления о соответствующем приеме заявлений от операторов фармацевтического рынка на декларирование цен в Национальном каталоге цен.
В первую очередь будет осуществляться формирование каталога для оригинальных (инновационных) препаратов и других лекарственных средств, включенных в Национальный перечень; вторым этапом — для всех других рецептурных препаратов, не включенных в Национальный перечень; и завершающим этапом — для безрецептурных препаратов, не вошедших в перечень.
Для производителей и импортеров устанавливаются сроки подачи заявлений на первоочередное декларирование цен на оригинальные (инновационные) лекарственные средства:
10 дней — для лекарств из Национального перечня;
20 дней — для препаратов вне перечня.
Що таке Національний каталог цін?
Національний каталог цін міститиме інформацію про максимально допустимі (граничні) оптово-відпускні ціни виробників або імпортерів на лікарські засоби. Цей каталог створюється і ведеться МОЗ разом Державним експертним центром МОЗ.
До Національного каталогу цін вноситься детальна інформація про лікарський засіб, включаючи його міжнародну та торгівельну назви, лікарську форму та дозування, інформацію про виробника та власника реєстрації, країну походження, фармакотерапевтичну групу, номер реєстрації, категорію лікарського засобу (рецептурний, безрецептурний, оригінальний чи інноваційний), задекларовану оптову ціну, розраховану граничну роздрібну (аптечну) ціну з оптовими/роздрібними надбавками і податками.
Як формується ціна в каталозі?
Спершу виробники або імпортери ліків декларуватимуть максимально допустимі (граничні) оптово-відпускні ціни на свої ліки. Такі ціни вказуватимуться в каталозі без урахування оптових і роздрібних надбавок, а також без ПДВ.
Після декларування ціни МОЗ здійснюватиме розрахунок максимальної роздрібної ціни, яка вже включає допустимі надбавки дистриб'юторів та аптек з урахуванням ПДВ. Це максимальна (гранична) ціна, вище якої ці ліки забороняється продавати в аптеках.
Цей розрахунок проводиться за спеціальною формулою, і також публікується в каталозі.
Ціни в каталозі можуть змінюватися чи переглядатися:
У випадку виявлення завищення граничної ціни, МОЗ може виключити препарат із каталогу або запропонувати виробнику привести ціну у відповідність до встановленого рівня.
Каталог цін буде доступним на офіційному сайті МОЗ, оновлюватиметься щомісячно, і стане основним інструментом контролю за прозорістю ціноутворення на лікарські засоби в Україні.
Як відбуватиметься декларування цін?
Відповідно до затвердженого урядом порядку, декларуванню підлягають оптово-відпускні ціни на лікарські засоби, включені до Національного переліку, рецептурні препарати та окремі безрецептурні лікарські засоби, зокрема оригінальні (інноваційні) та їх генерики.
Не підлягають обов’язковому декларуванню лікарські засоби, що закуповуються за договорами керованого доступу, ліки в рамках програми реімбурсації, препарати, які централізовано закуповує ДП «Медичні закупівлі України», а також наркотичні та психотропні препарати (за винятком низьких доз), радіофармацевтичні засоби та медичні гази.
Для генеричних і подібних біологічних лікарських засобів ціна декларується на рівні не більше 75% від ціни відповідного оригінального препарату.
Для більшості ліків гранична ціна, що декларується виробником, також не повинна перевищувати граничну референтну ціну, визначену МОЗ шляхом порівняння з цінами у референтних країнах.
Процес декларування здійснюється заявниками (власниками реєстраційного посвідчення на лікарський засіб або їх уповноваженими представниками).
Для здійснення декларування заявники подаватимуть документи до МОЗ в електронній формі. МОЗ проводить перевірку документів у термін до 30 календарних днів (або раніше в максимально стислі терміни). Після успішної перевірки інформація про ціни на лікарські засоби публікується в Національному каталозі цін на сайті МОЗ у відкритому доступі.
Як відбуватиметься реферування цін на лікарські засоби в Україні?
Реферування цін — це механізм визначення максимально допустимих цін на лікарські засоби в Україні шляхом порівняння цін на аналогічні препарати в інших країнах. Міністерство охорони здоров'я проводитиме реферування, використовуючи актуальні дані про ціни з восьми референтних країн: Польщі, Словаччини, Чехії, Латвії, Угорщини, Молдови, Румунії та Болгарії.
Гранична референтна ціна розраховується як середнє значення трьох найнижчих цін з чотирьох країн, виключивши найнижчу ціну з отриманого переліку. Для проведення реферування необхідно, щоб препарат з аналогічними характеристиками був доступний мінімум у чотирьох країнах із зазначеного переліку.
Референтні ціни встановлюються для ліків, які:
Реферування цін не застосовується до таких категорій лікарських засобів:
Оновлення референтних цін здійснюється щорічно до 1 грудня, з можливістю позачергового оновлення у визначених МОЗ випадках.
Як відбуватимуться закупівлі ліків після внесення їх до Нацкаталогу?
Закупівлі ліків, які почалися ще до внесення їх до Національного каталогу цін, завершуються за старими правилами ціноутворення, які діяли на момент початку закупівель.
Після включення препарату до Національного каталогу, нові партії цього препарату мають продаватися за ціною, яка не перевищує задекларовану у каталозі.
Залишки ліків, які були закуплені до їх включення у Національний каталог, можуть реалізовуватися за старими цінами ще протягом 4 місяців після першого декларування в каталозі. Якщо ж ціна не була задекларована, залишки можна реалізувати за старими цінами до 1 листопада 2025 року.
Якщо у каталозі ціна змінюється, залишки ліків реалізовуються за тими цінами, за якими вони були закуплені до зміни.
Після завершення реєстрації і виключення ліків з каталогу, залишки можна продавати за ціною, яка була останньою вказана в каталозі.
Напомним, ранее Верховная Рада приняла в целом как закон законопроект №9383 о отмене продления действия патентов на лекарства во время военного положения.
Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua и на Google Новости SUD.UA, а также на наш VIBER, страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.