Прокурора звинуватили у невчасному направленні обвинувальних актів в суд, але він зміг відбитися від власного керівництва

15:19, 17 жовтня 2022
Виявилося, що строк притягнення прокурора до відповідальності минув ще до направлення дисциплінарної скарги.
Прокурора звинуватили у невчасному направленні обвинувальних актів в суд, але він зміг відбитися від власного керівництва
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Кваліфікаційоно-дисциплінарний орган прокуратури розглянув чергову справу відносно прокурора, у провину якому було поставлено невчасне скерувавання обвинувальних актів в суд. 

Як зазначено в дисциплінарній справі першого заступника керівника Подільської окружної прокуратури Одеської області В’ячеслава Ц. (у 2015-2021 роках був на посаді заступника керівника Роздільнянської місцевої прокуратури), через відсутність належного контролю з боку заступника керівника прокуратури, до суду у 2019 році вчасно не були направлені обвинувальні акти у двох кримінальних провадженнях — за ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) та ст. 185 (крадіжка) Кримінального кодексу. Це призвело до звільнення від відповідальності підозрюваних у вказаних кримінальних провадженнях через сплив строків досудового розслідування.

Крім того, під час службового розслідування в робочому кабінеті одного з вже колишніх прокурорів відповідної прокуратури були виявлені матеріали ще чотирьох кримінальних проваджень, у яких містилися відомості про направлення до суду для розгляду справ по суті, хоча фізично в суд вони скеровані так і не були.

На думку автора скарги — виконувача обов'язків керівника Одеської обласної прокуратури Юрія Шарніна, В'ячеслав Ц. не зміг забезпечити належний контроль за відповідними кримінальними провадженнями і добитися того, щоб відповідні обвинувальні акти були скеровані в суд.

На свій захист В'ячеслав Ц. повідомив, що хоча у відповідний період часу він хоч і обіймав посаду заступника керівника, однак зі своєї сторони зробив все можливе — була визначена група прокурорів, внесені відповідні відомості до ЄРДР, матеріали кримінальних проваджень та проекти документів передані відповідному прокурору (який однак ще у 2020 році був звільнений з органів прокуратури).

Оскільки ним безпосередньо не здійснювалось процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях, зазначених у скарзі, то В'ячеславу Ц. незрозуміла суть висунутих претензій.

Також В'ячеслав Ц. зазначив, що ще у червні 2019 року наказом керівника місцевої прокуратури з  нього були зняті обов’язки щодо здійснення загального керівництва та контролю за діяльністю прокурорів.

Вивчивши позиції сторін, кваліфікаційно-дисциплінарний орган прокуратури зазначив, що під час перебування на посаді заступника керівника Роздільнянської місцевої прокуратури В'ячеслав Ц. все ж мав забезпечити організацію нагляду за додержанням законів при проведенні досудового розслідування у формі процесуального керівництва.

Втім, постанови про призначення процесуальних керівників у кримінальних провадженнях Вячеславом Ц. підписані не були, а супровідні листи про направлення обвинувальних актів у кримінальних провадженнях до суду були підписані ним без перевірки наявності затверджених процесуальним керівником обвинувальних актів та інших процесуальних документів.

Така ситуація, на думку прокурорської «дисциплінарки», призвела до того, що відсутність постанови про призначення прокурора, зумовлює недопустимість доказів, зібраних під час досудового розслідування, як таких, що зібрані під наглядом і процесуальним керівництвом прокурора (прокурорів), який не мав на те законних повноважень.

Таким чином, внесення відомостей до ЄРДР про призначення групи прокурорів, без своєчасного підписання відповідної постанови, має наслідком визнання судом недопустимості зібраних доказів та як результат виправдування винних осіб.

Через відсутність належного контролю з боку В'ячеслава Ц. за станом досудового розслідування та процесуального керівництва, супровідні листи за його підписом з обвинувальними актами до суду не направлено, що фактично призвело до звільнення від відповідальності підозрюваних у вказаних кримінальних провадженнях через сплив строків досудового розслідування.

А сам факт підписання В'ячеславом Ц. супровідних листів свідчить про виконання ним своїх службових обов’язків як вищестоящого прокурора з організації роботи та контролю за діями підпорядкованих прокурорів.

Втім, хоча в діях В'ячеслава Ц. і був встановлений склад дисциплінарного проступку, однак виявилося, що строк для притягнення прокурора до дисциплінарної відповідальності (1 рік), закінчився ще у серпні 2020 року, тобто ще до направлення дисциплінарної скарги та відкриття дисциплінарного провадження. 

Автор: В'ячеслав Хрипун

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Людмила Бившева
    Людмила Бившева
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Валерій Лашевич
    Валерій Лашевич
    суддя Київського апеляційного суду
  • Расім Бабанли
    Расім Бабанли
    перший заступник керівника апарату Верховного Суду
  • Тетяна Варварська
    Тетяна Варварська
    заступник директора Національного антикорупційного бюро України