Мінінфраструктури внесло до Ради законопроект щодо виконання постанов про штрафи за порушення ПДД, зафіксовані автоматично

12:03, 16 грудня 2022
Олександр Кубраков зазначає, що це необхідно, аби забезпечити виконання водіями постанов про накладення штрафу за правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі.
Мінінфраструктури внесло до Ради законопроект щодо виконання постанов про штрафи за порушення ПДД, зафіксовані автоматично
Джерело фото: v5.ua
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Як і анонсувала «Судово-юридична газета», Кабмін в особі Міністерства інфраструктури зареєстрував у Верховній Раді законопроект 8285 про внесення змін до статті 300-2 Кодексу про адміністративні правопорушення. Він стосується збільшення строків для сплати штрафу водіями за порушення, зафіксовані в автоматичному режимі

Як зазначає віце-прем’єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, проект розроблено з метою забезпечення ефективності виконання постанов про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованих в автоматичному режимі, та вирішення проблем при виконанні цих постанов особами та при їх примусовому виконанні.

Які зміни

Пропонується внести зміни до статті 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема встановити:

  • У разі сплати особами, зазначеними у статті 14-3 цього Кодексу, штрафу протягом 15 календарних днів (зараз – 10 днів) з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті така постанова вважається виконаною.
  • У разі несплати штрафу у встановлений частиною першою цієї статті строк, постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті підлягає примусовому виконанню (зараз ця норма звучить так: «У разі несплати штрафу особами, зазначеними у частині першій цієї статті, постанова про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті підлягає примусовому виконанню протягом 30 днів з дня набрання нею законної сили»).

Обґрунтування

З приводу необхідності прийняття цього законопроекту Олександр Кубраков вказує наступне.

Відповідно до Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11  лютого 2015 року № 103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Виходячи зі змісту частини першої статті 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі сплати особами, зазначеними у статті 14-3 вказаного Кодексу, штрафу протягом 10 днів з дня набрання законної сили постановою про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті така Постанова вважається виконаною.

Таким чином, законодавець закріпив коротші строки для добровільної сплати штрафів за Постановами, винесеними за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті. При цьому в разі оскарження Постанови такий строк вже становитиме не 10, а 15 днів.

Слід зазначити, що перебіг вказаних строків розпочинається з дня набрання законної сили Постановою, а відповідно до статті 291 Кодексу України про адміністративне правопорушення така Постанова набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення.

Виходячи з цього, правопорушник має вкрай короткий строк для сплати штрафу за Постановою. У зв’язку з цим непоодинокими є випадки незначного прострочення такої сплати, що відповідно до статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення має наслідком стягнення вже подвійного розміру штрафу, зазначеного у Постанові. В результаті збільшується кількість Постанов, що оскаржуються.

Крім того, виходячи зі змісту частини другої статті 3002 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати особами, зазначеними у статті 143 вказаного Кодексу, штрафу протягом 10 днів, така Постанова підлягає примусовому виконанню протягом 30 днів з дня набрання нею законної сили.

Разом з тим, відповідно до змісту частини першої статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи, за якими стягувачем є держава або державний орган, можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Таким чином, Кодекс України про адміністративні правопорушення закріпив значно коротші строки для пред’явлення до виконання саме Постанов у сфері безпеки на автомобільному транспорті в порівнянні із іншими виконавчими документами, що ускладнює забезпечення виконання таких Постанов.

Проєкт Закону забезпечить досягнення мети застосування адміністративного стягнення, невідворотності покарання за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, реалізацію критерію розумності строків, визначених в Кодексі України про адміністративні правопорушення.

Вказаний проєкт Закону враховує такий важливий елемент принципу верховенства права, як правова визначеність (в частині його виконуваності на практиці). Відповідно до нього Закон має бути виконуваний, що має перевірятися як до його прийняття, так і у подальшому в процесі реалізації його положень. Проведена ж оцінка ефективності застосовування введених в дію положень статті 3002 Кодексу України про адміністративні правопорушення засвідчила, що існують проблеми в реалізації таких положень.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Андрій Калараш
    Андрій Калараш
    суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
  • Дмитро Мальцев
    Дмитро Мальцев
    заступник голови Шевченківського районного суду міста Києва
  • Любов Хилько
    Любов Хилько
    голова Кіровоградського окружного адміністративного суду