Рада схвалила законопроект про заборону евакуації авто інспекторами з паркування на час війни

13:00, 25 травня 2024
Водії повинні мати змогу оперативно піти в укриття, вважають депутати.
Рада схвалила законопроект про заборону евакуації авто інспекторами з паркування на час війни
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Верховна Рада 22 травня схвалила за основу законопроект 9092-3, яким планують заборонити евакуацію автомобілів інспекторами з паркування на час дії воєнного стану. Таку евакуацію буде здійснювати Національна поліція.

Йдеться про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо повноважень інспекторів з паркування у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

У разі прийняття законопроекту в цілому евакуацію здійснюватиме Національна поліція. Як вказують автори, «положеннями проекту підтримано ініціативу наділення відповідними повноваженнями уповноважених осіб органів Національної поліції».

Одночасно з цим законопроект не позбавляє виконавчі комітети місцевих рад в особі інспекторів з паркування права розглядати справи про адміністративні правопорушення та виносити постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Отже, штрафи за паркування на місцях для осіб з інвалідністю матимуть змогу виписувати муніципальні інспектори.

Законопроектом вносяться наступні зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення:

- забороняється тимчасове затримання транспортного засобу інспекторами з паркування виключно під час дії правового режиму воєнного стану

- розширюється перелік підстав для інспекторів з паркування щодо притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 122 (Зупинка чи стоянка транспортних засобів на місцях, що позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою, на яких дозволено зупинку чи стоянку лише транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю) та ч. 6 ст. 152-1 (Паркування транспортного засобу на місцях, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю);

- уточнюються норми санкцій статей 122 «Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху» та 152-1 «Порушення правил паркування транспортних засобів та порушення правил обладнання майданчиків для платного паркування транспортних засобів».

Як зазначають автори законопроекту, серед яких голова Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас, його прийняття врегулює питання тимчасового затримання транспортного засобу під час дії правового режиму воєнного стану в Україні, а саме під час повітряної тривоги дозволить зберегти життя та здоров’я водіїв, які змушені швидко залишати транспортні засоби для пошуку укриття, при цьому порушуючи правила зупинки або стоянки.

«Згідно статті 265-4 КУпАП інспектори з паркування мають право здійснювати тимчасове затримання транспортного засобу шляхом доставки для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку. При цьому, на сьогодні, у більшості випадків, виконавчі комітети місцевих рад зловживають наданим правом та перетворили евакуацію транспортних засобів на власний бізнес-проект. Часто такі затримання відбуваються навіть без законних підстав. Особливо ганебна ситуація склалась у великих містах: Київ, Харків, Дніпро, Одеса тощо.

Формування вартості послуг із евакуації транспортних засобів є непрозорою та зазвичай завищеною. Безпосередньо евакуацією транспортних засобів займаються приватні компанії або ФОП, які наближені до керівництва міста.

При цьому варто взяти до уваги, що під час воєнного стану населені пункти України зазнають масованих ракетних обстрілів. Щоб зберегти власні життя та здоров’я під час повітряної тривоги водії змушені швидко залишати транспортні засоби для пошуку укриття, при цьому часто порушуючи правила зупинки або стоянки в межах відповідного населеного пункту.

В такому разі, з етичної та моральної точки зору неприпустимо вимагати від водіїв не порушувати правила зупинки або стоянки, адже в першу чергу вони повинні піклуватися про власне життя та здоров’я, а не про дотримання Правил дорожнього руху», - пояснюють народні депутати свою ідею.

Водночас евакуація авто не скасовується, а, як уже було сказано, передається до рук поліції.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
 • Ярослав Мельник
  Ярослав Мельник
  суддя Київського апеляційного суду
 • Віктор Мачульський
  Віктор Мачульський
  суддя Волинського окружного адміністративного суду
 • Віктор Братасюк
  Віктор Братасюк
  суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області