Трудова книжка залишилася на тимчасово окупованій території: як підтвердити трудовий стаж

11:34, 21 вересня 2022
У разі відсутності в особи трудової книжки для встановлення факту наявності трудового стажу їй спочатку треба звернутись до органу ПФУ за місцем перебування з іншими документами.
Трудова книжка залишилася на тимчасово окупованій території: як підтвердити трудовий стаж
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

У Центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги  роз’янсили, як підтвердити трудовий стаж, якщо трудова книжка залишилася на тимчасово окупованій території.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка. Водночас для призначення пенсії періоди роботи з 2000 року враховуються за даними персоніфікованого обліку. Ця інформація зберігається в Пенсійному фонді України і її в будь-який момент можна безкоштовно отримати в електронному вигляді:

  • через портал Пенсійного фонду України;
  • за допомогою мобільного застосунку «Пенсійний фонд».

Для цього необхідно:

  • авторизуватися в обраному е-сервісі за допомогою електронного підпису або BankID;
  • перейти до меню «Комунікації з ПФУ» та обрати «Запит на отримання електронних документів»;
  • з-поміж типів звернення вибрати «Витяг з ЕТК», заповнити інші додаткові поля, підписати та направити.

Ознайомитися з інформацією про періоди роботи та завантажити її на свій цифровий пристрій можна буде вже за декілька хвилин у розділі «Мої звернення».

У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 26 Порядку №637, у судовому порядку може встановлюватися лише факт належності документа, що підтверджує трудовий стаж, якщо ім’я, по батькові та прізвище, які зазначені в документі, не збігаються з ім’ям, по батькові та прізвищем особи за паспортом або свідоцтвом про народження. Отже, встановлення факту наявності трудового стажу для призначення пенсії здійснюється лише органами Пенсійного фонду України під час прийняття рішення про призначення пенсії.

Таким чином, у разі відсутності в особи трудової книжки для встановлення факту наявності трудового стажу їй спочатку треба звернутись до органу Пенсійного фонду України за місцем перебування з іншими документами, які можуть підтверджувати цей факт. Наприклад, це можуть бути довідки, виписки з наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їхнє виконання та інші документи, які містять відомості про період роботи. Цей перелік документів не є вичерпним і може бути значно ширший залежно від виду роботи та специфіки.

У разі, якщо, крім трудової книжки, в особи відсутні й всі зазначені документи, факт наявності трудового стажу встановлюється на підставі показань двох і більше свідків, які знали заявника по спільній роботі в одній установі, підприємстві або організації. Проте ця процедура застосовується тільки у разі, якщо документи про наявний страховий стаж були знищені, або якщо їх неможливо отримати у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями.

Що стосується звернення до суду, то в судовому порядку може бути оскаржена лише відмова відповідного органу Пенсійного фонду України від встановлення факту наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки.

 Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Сьогодні день народження святкують
  • Наталія Добрівська
    Наталія Добрівська
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва