Мінекономіки пропонує запровадити примусовий обмін земельних ділянок у судовому порядку

17:05, 21 апреля 2021
У Мінекономіки хочуть стимулювання створення господарств хутірського типу.
Мінекономіки пропонує запровадити примусовий обмін земельних ділянок у судовому порядку

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України подало на погодження Кабінету Міністрів України законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань консолідації земель».

Проектом Закону пропонуються такі положення:

 • його дія поширюватиметься на відносини, пов'язані зі здійсненням консолідації всіх категорій земель та форм власності;
 • суб'єктами консолідації земель виступатимуть власники і користувачі земельних ділянок, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, уповноважені розпоряджатися земельними ділянками державної чи комунальної власності;
 • встановлення способів консолідації: купівля-продаж, поділ або об'єднання земельних ділянок, обмін земельними ділянками.

Цікавими у законопроекті є норми, якими:

1) запроваджується правило, відповідно до якого, у разі відсутності згоди заінтересовані особи можуть вимагати затвердження проекту землеустрою щодо консолідації земельних ділянок у судовому порядку;

2) запроваджується можливість примусового обміну земельними ділянками. Згідно зі змінами до статті 34 Земельного кодексу України з метою консолідації земель власник земельної ділянки сільськогосподарського призначення має право в судовому порядку вимагати обміну суміжної земельної ділянки на іншу рівноцінну земельну ділянку. Суд постановляє рішення про задоволення позову за умови попереднього внесення позивачем суми, призначеної для відшкодування збитків, що будуть заподіяні відповідачу обміном, на депозитний рахунок суду. У Міністерстві чомусь вирішили, що така можливість буде стимулом, який спонукатиме сторони досягати згоди в позасудовому порядку.

Там звертають увагу, що існуюче правове регулювання консолідації земель (стаття 371 Земельного кодексу України, стаття 82 Закону України «Про оренду землі») на практиці показало свою низьку ефективність.

Причиною такої ситуації є насамперед те, що витрати, необхідні для здійснення примусової консолідації, заснованої на обміні правами користування земельними ділянками (як передбачає нині законодавство), є невиправдано великими порівняно з потенційними вигодами (які обмежені в часі через строковість оренди). Крім того, на практиці проблемним виявилося виконання умови для консолідації у вигляді наявності істотної частки у земельному масиві.

Крім того, із Закону «Про фермерське господарство» виключать норми про право фермерів облаштовувати житло на землях фермерського господарства, а також про обов’язки фермерів (стаття 15 Закону), в тому числі щодо дотримання режиму охорони земель, санітарних правил та сплати податків.

Розробники законопроекту пояснюють, що бажають консолідувати землю в руках фермерських господарств сімейного типу. Для успішного здійснення консолідації земель шляхом стимулювання створення господарств хутірського типу слід прибрати перешкоди для створення відокремлених садиб.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що з українського законодавства може зникнути право постійного користування земельними ділянками.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Что означает налоговая амнистия для граждан: комментируют народные депутаты
Что означает налоговая амнистия для граждан: комментируют народные депутаты
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Олександр Кравець
  Олександр Кравець
  суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду
 • Валентин Томилко
  Валентин Томилко
  суддя Полтавського апеляційного суду
 • Людмила Білецька
  Людмила Білецька
  суддя Центрального апеляційного господарського суду
 • Світлана Карпенко
  Світлана Карпенко
  суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
 • Микола Міняйло
  Микола Міняйло
  голова Миколаївського апеляційного суду
загрузка...