Студентам дозволять навчатися за бюджетні кошти у приватних вишах

17:32, 7 сентября 2021
Верховна Рада схвалила у першому читанні законопроект, що дозволяє навчатися у приватних вишах за бюджетні кошти.
Студентам дозволять навчатися за бюджетні кошти у приватних вишах
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект № 5467, який дозволяє навчатися за кошти державного бюджету у приватних вишах, а також запроваджує автоматизований розподіл технічними засобами Єдиної державної електронної бази з питань освіти обсягу державного замовлення. Законопроект внесений Кабінетом Міністрів України. На думку авторів, проект закону дасть змогу врегулювати питання особливості відносин, що виникають у зв’язку з формуванням і розміщенням замовлення на підготовку здобувачів освіти.

У законопроекті пропонується прописати, що державне або регіональне замовлення здійснюється в межах видатків державного та відповідних місцевих бюджетів  у відповідних закладах освіти.

Є такі види замовників:

Державний замовник — міністерство, інший центральний орган виконавчої влади, Національна академія наук України, галузеві національні академії наук, інший визначений Кабінетом Міністрів України державний орган — головний розпорядник бюджетних коштів;

Регіональний замовник — міністерство, інший орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації;

Виконавець державного регіонального замовлення — заклад вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), післядипломної освіти, наукова установа незалежно від форми власності (тобто приватні навчальні заклади теж можуть отримувати замовлення на підготовку таких фахівців), яка пройшла конкурсний відбір та з якою укладено державний та/або регіональний контракт.

Ця норма викликала вже негативну реакцію частини народних депутатів. Зокрема, представник «За майбутнє» Антон Поляков обвинуватив голову наглядової ради Укроборонпрому Тимофія Милованова, який є почесним президентом Київської школи економіки  - приватного вишу, у лобіюванні інтересів свого закладу всупереч інтересам державних закладів вищої освіти.

«Зараз через парламент пропихують законопроект, який дозволить без обмежень направляти бюджетні кошти на підготовку фахівців за держзамовленням приватним навчальним закладам. З чуток, тут стирчать вуха Тимофія Милованова і його Київської бізнес-школи», - написав Поляков. За його словами, лобісти хочуть перенаправити бюджетні грошові потоки з державних навчальних закладів на свої приватні школи і інститути.

«При цьому грошей на фінансування наших навчальних держустанов постійно не вистачає. І саме тому… так старанно домагаються закриття держінститутів і університетів», - написав депутат.

Державний (регіональний) контракт на підготовку здобувачів пропонується прописати як договір, укладений між виконавцем державного (регіонального) замовлення та державним (регіональним) замовником, в якому визначаються зобов’язання сторін та регулюються відносини між ними у частині забезпечення виконання державного (регіонального) замовлення.

Пропонується ввести адресне розміщення місць державного (регіонального) замовлення  автоматизований розподіл технічними засобами Єдиної державної електронної бази з питань освіти обсягу державного (регіонального) замовлення між закладами освіти шляхом надання вступникам рекомендацій до зарахування у певний заклад освіти або наукову установу на місця навчання за кошти загального фонду державного (відповідного місцевого) бюджету на підставі його конкурсного балу.

Як визначається обсяг державного замовлення на здобуття освіти

Для визначення обсягу замовлення місцеві органи влади та виконавчої влади до 15 вересня подають відомості стосовно необхідного рівня державного замовлення.

Державні замовники подають щороку до 1 грудня центральному органу виконавчої влади пропозиції до проекту рішення уряду щодо обсягів державного замовлення на плановий рік та наступні за ним два роки у кількісному та вартісному показниках.

Обсяг державного замовлення на поточний та наступні два роки щороку затверджується урядом.

Регіональне замовлення формується органом виконавчої влади регіонів, які складають прогноз відповідно до потреб установ регіону.

У Головному науково-експертному управлінні (ГНЕУ) звернули увагу на норму: «Державні замовники подають щороку до 1 грудня центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державного замовлення, пропозиції до проекту рішення Кабінету Міністрів України щодо обсягів державного замовлення на плановий рік та наступні за ним два роки…». У свою чергу, «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державного замовлення, формує зведені обсяги державного замовлення та подає їх центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової і бюджетної політики, для включення до проекту закону про Державний бюджет України на плановий рік». Не дивлячись на те, що схожий порядок подання пропозицій щодо обсягів державного замовлення передбачений також у чинному Законі, експерти вказали, що необхідно звернути увагу, що запропонований підхід не враховує вимоги ч. 2 ст. 96 Конституції України, які передбачають подання Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік не пізніше 15 вересня кожного року.

Аналогічні за змістом зауваження повною мірою можна віднести до положень законопроекту щодо строків формування пропозицій до проекту рішення місцевих державних адміністрацій щодо регіонального замовлення на плановий рік та наступні за ним два роки.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що водіям дозволять заробляти на порушниках ПДР.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду