«Дані про роботу адвокатів у системі БПД свідчать про ефективність захисту», — секретар РАУ Ігор Колесников

13:01, 28 мая 2021
Колесников упевнений, що підстав для реформування системи оцінювання безоплатної правничої допомоги немає.
«Дані про роботу адвокатів у системі БПД свідчать про ефективність захисту», — секретар РАУ Ігор Колесников
Джерело фото: НААУ
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Секретар РАУ Ігор Колесников переконаний, що об’єктивних підстав для реформування системи оцінювання безоплатної правничої допомоги немає. Про це він заявив під час круглого столу «Удосконалення законодавства щодо надання безоплатної правової допомоги в Україні», поввідомляє НААУ.

Під час круглого столу представлено аналіз відповідності законопроекту №5107 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання» стандартам Ради Європи, підготовлений міжнародними експертами Ради Європи.

Секретар РАУ навів статистику, відповідно до якої в 2020 році адвокати при наданні БВПД досягли таких вагомих результатів: 156 випадків винесення виправдувального вироку або скасування обвинувального вироку та закриття провадження судом апеляційної, касаційної інстанції; 115 випадків закриття провадження за відсутності складу злочину, у разі невстановлення доказів для доведення винуватості особи в суді та вичерпання можливостей їх отримання; 3 543 випадки звільнення від відбування покарання з випробуванням (статті 75, 79, 104 Кримінального кодексу України); 7 882 випадки призначення мінімального строку (розміру) покарання.

При цьому за 2020  рік працівниками регіональних центрів проведено 1 226 моніторингів якості надання БВПД у кримінальних провадженнях, коли така допомога надавалася особам у віці до 18 років (4 038 випадків), особам, які через свої фізичні або психічні вади не можуть самі реалізувати власне право на захист (9 596 випадків), особам, які не володіють мовою, якою ведеться кримінальне провадження (1 634 випадки); 3 664 перевірки своєчасності та повноти надання БВПД; 1 320 спостережень за роботою адвокатів у судах. У 2020 році здійснено спостереження за роботою 1 384 адвокатів. У 99,5% випадків за результатами проведених моніторингів адвокати дотримувалися Стандартів якості надання БВПД у кримінальному процесі.

«Що тоді хоче реформувати Мінюст? Чи Міністерство юстиції проти тієї якості роботи, яку забезпечують саме адвокати у системі безоплатної правничої допомоги?», - прокоментував Колесников.

Він наголосив на тому, що інформація, яка була наведена у виступах представників Міністерства юстиції у ЗМІ про те, що нібито не працюють системи оцінки якості надання БВПЛ, не відповідає дійсності.

«НААУ створила всі умови і відповідні органи для того, щоб ця система з оцінки якості надання БВПД працювала. І вона працює ефективно. Відповідну інформацію ми можемо надати», - сказав секретар РАУ.

Він також нагадав, що адвокатура послідовно виступає проти запровадження механізму peer review, і такі рішення приймалися і Радою адвокатів України, і з’їздом адвокатів, коли вся адвокатська спільнота виступала проти різних моделей цих самих змін до профільного закону.

«Ми проти того, щоб Міністерство юстиції одноособово приймало відповідні нормативні акти, які за своїм змістом які усувають НААУ як єдиної професійної організації адвокатури від участі у такого роду діяльності, як оцінка якості БВПД», - сказав секретар РАУ.

Законопроектом №5107 запропоновано доповнити закон України «Про безоплатну правову допомогу» статтею 6-2 «Оцінювання якості надання безоплатної правничої допомоги», яка передбачає впровадження механізму незалежного оцінювання якості наданої адвокатами безоплатної вторинної правничої допомоги з використанням інструменту рецензування («peer review») шляхом утворення Міністерством юстиції комісії з незалежного оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги. 

Передбачається, що Положення про комісію та її кількісний склад, механізм проведення незалежного оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги з використанням інструменту рецензування («peer review»), порядок проведення комісією конкурсного відбору адвокатів-експертів для проведення зазначеного оцінювання затверджуються Міністерством юстиції України. Розмір та порядок оплати послуг адвокатів-експертів з оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про те, як змінять закон про безоплатну правову допомогу.

Додамо, що у НААУ стурбовані законопроектами Мін’юсту щодо безоплатної правничої допомоги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Оксана Заворотна
    Оксана Заворотна
    суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області