Квартири і будинки кредитних боржників не мають права захоплювати без спеціальної ухвали суду про проникнення у житло і усунення перешкод у користуванні майном. Ні банкіри, ні колектори, котрі стягують житло після неповернення боргів по іпотеці, не можуть цього робити.
Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду, розглядаючи справу №2-23/2008 після того, як особа виграла відповідний позов у Європейському суді з прав людини, передає ubr.ua.
«Стаття 30 Конституції України передбачає, що проникнення у житло допускається не інакше, як за вмотивованим рішенням суду. Лише у невідкладних випадках або, зокрема, з метою рятування майна законом може передбачатися інший порядок проникнення у житло», — наголошується у висновку ВП ВС.
Банкіри і колектори зазвичай плутають два поняття — стягнення застави і проникнення на територію позичальника. Верховний Суд зараз їх чітко розмежував.
Кредитори і колектори повинні мати, окрім постанови суду про стягнення об’єкта нерухомості за проблемним кредитом, ще й постанову суду про проникнення в житло і усунення перешкод у користуванні майном. Захлплюючи житло боржників без такої постанови, банкіри і колектори порушують закон.