НПУ звернулася до Мін’юсту з приводу запровадження е-нотаріату

16:03, 1 февраля 2022
Мін’юст просять відтермінувати реалізацію Постанови №1444 в частині запровадження системи та підсистем, що потребують змін до Закону України «Про нотаріат», узгодження окремих концептуальних положень моделі електронної системи нотаріату прийнятної для України, приведення у відповідність до законодавства Постанови №1444.
НПУ звернулася до Мін’юсту з приводу запровадження е-нотаріату
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Нотаріальна палата України звернулася до Мін’юсту з приводу реалізації Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо поетапного запровадження Єдиної державної електронної системи е-нотаріату» №1444. Текст звернення з’явився на офіційному сайті НПУ.

«Міністру юстиції України

Малюсьці Д.Л.

Шановний Денисе Леонтійовичу!

Нотаріальна палата України (далі – НПУ) висловлює Вам свою повагу і звертається  з приводу реалізації  експериментального проекту щодо поетапного запровадження Єдиної державної електронної системи е-нотаріату.

Міністерство юстиції України, Нотаріальна палата України, ДП «Національні інформаційні системи» та Проект ЄС «Право-Justice» уклали 23 грудня 2020 року Меморандум про взаєморозуміння з питань створення електронної системи нотаріату. Сторони домовились об’єднати зусилля для розробки та впровадження Електронної cистеми нотаріату в Україні на засадах поєднання державного та професійного регулювання, законності, збереження нотаріальної таємниці, використання кращих інформаційно-комунікаційних технологій, забезпечення високого рівня кібербезпеки.

29 грудня 2021 року прийнято Постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо поетапного запровадження Єдиної державної електронної системи е-нотаріату» №1444 (далі – Постанова КМУ №1444).

Нотаріальна палата України подавала пропозиції до формування моделі електронної системи нотаріату та різних етапах взаємодії. Частина пропозицій була врахована, а частина не знайшла свого втілення при реалізації експериментальної ініціативи.

Водночас прийняття вказаної Постанови у діючій редакції викликало гостру реакцію нотаріальної спільноти на ряд питань, які мають віднайти своє порозуміння та бути спільно відпрацьованими. В цьому і полягає зміст взаємодії, яка закріплена Меморандумом.

На підставі численних усних та письмових звернень нотаріусів Радою Нотаріальної палати України предметно розглянуто правові та процедурні питання прийняття та майбутньої реалізації Постанови №1444 та зазначається наступне.

Рада Нотаріальної палати України погоджується з аргументами та висновками Правового аналізу Нотаріальної палати України щодо окремих питань реалізації Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо поетапного запровадження Єдиної державної електронної системи е-нотаріату» №1444 від 24 січня 2022 року, в тому числі тим, що з урахуванням статей 2, 8, 8-1, 52 Закону України «Про нотаріат» реєстрація нотаріальних дій нотаріусами додатково у Електронному реєстрі нотаріальних дій; внесення нотаріусами інформації та документів до Електронного нотаріального архіву, доступ фізичних та юридичних осіб, а також органів та установ, до інформації, що становить нотаріальну таємницю через експериментальну Єдину державну електронну систему е-нотаріату не можуть бути розпочаті до внесення змін до Закону України «Про нотаріат», тестування Системи та підсистем НПУ, з метою отримання висновку щодо готовності до запровадження у технічну експлуатацію, та введення такої системи у промислову експлуатацію.

До виконання даних умов на етапі експериментальної розробки системи та підсистем та забезпечення захищеного доступу до системи,  вбачається можливим їх використання для взаємодії з оновленими реєстрами, ведення нотаріального діловодства, зокрема формування номенклатури та описів справ, подання звітності, листування з підприємствами установами організаціями з питань отримання інформації необхідної для вчинення нотаріальних дій, що буде вагомим кроком для підготовки до переходу до роботи електронної системи нотаріату.

Разом з тим, при створенні та впровадженні в експлуатацію Єдиної державної електронної системи е-нотаріату, в умовах постійного здійснення кібератак, як внутрішніх так і зовнішніх, надважливим є максимальне вжиття заходів кіберзахисту, створення надійних механізмів аутентифікації та контролю доступу, виконання положень в тому числі Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».

Рада Нотаріальної палати України звертається до Міністерства юстиції України з клопотанням відтермінування реалізації Постанови №1444 в частині запровадження системи та підсистем, що потребують змін до Закону України «Про нотаріат», узгодження окремих концептуальних положень моделі електронної системи нотаріату прийнятної для України, приведення у відповідність до законодавства Постанови №1444.

Сподіваємось на розуміння та подальшу співпрацю», — сказано у заяві.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що Комітет з питань правової політики погодив масштабну реформу нотаріату.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВа також на нашу сторінку у Facebook, Viber та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду