Комітет з питань правової політики погодив масштабну реформу нотаріату: що вона передбачає

16:46, 20 октября 2021
В Україні запроваджується єдиний нотаріат, а нотаріуси отримають право реєструвати шлюби та засвідчувати факти.
Комітет з питань правової політики погодив масштабну реформу нотаріату: що вона передбачає

Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді ухвалити в першому читанні реформу нотаріату. Мова йде про законопроект № 5644 від 10.06.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності», автором якого зазначений нардеп Ігор Фріс.

Мету законопроекту назвав його автор Ігор Фріс: приведення національного законодавства про нотаріат у відповідність до світового рівня. Нардеп сподівається до другого читання збільшити види нотаріальних дій, у тому числі запровадити можливість вчиняти виконавчі написи на документах, які підписані за допомого електронного кваліфікованого підпису. Він пояснює, що «ми приберемо ту вакханалію, яка відбувається в процесі звернення стягнення за простими письмовими договорами, які можна укласти заднім числом, а потім нести повну відповідальність».

Законопроект значно розширює права нотаріусів, зокрема у сфері реєстрації шлюбів.

Сьогодні монопольним правом на таку реєстрацію володіє держава. Якщо реформу ухвалять у запронованому вигляді, заяву про реєстрацію шлюбу можна буде подати до нотаріуса.

Безперечно, нотаріус зобов'язаний буде ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками як майбутнє подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до реєстрації шлюбу.

Радянський рудимент про реєстрацію шлюбу протягом одного місяця від дня подання заяви змінять. Строк реєстрації шлюбу пропонують встановлювати законом. Також виключать норми про реєстрацію шлюбу в день подання заяви у разі народження дитини, вагітності, відкладення реєстрації шлюбу. Виключать і норму про місце реєстрації шлюбу.

Як буде розриватися шлюб

У разі взаємної згоди на розірвання шлюбу подружжя буде право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріусу заяву про розірвання шлюбу.

Якщо один із подружжя не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, може подати другий з подружжя.

Шлюб між подружжям, яке має дітей, розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріусом виключно за наявності нотаріально посвідченого договору про визначення місця проживання дітей, участі у забезпеченні створення умов для їх життя, яку братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, умов здійснення ним права на особисте виховання, утримання дітей, розмір аліментів та додаткових витрат на дитину.

Орган державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріус складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу тридцяти календарних днів з дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Шлюб розривається у судовому порядку у разі існування спору щодо його розірвання.

Стаття 109 Сімейного кодексу, згідно з якою шлюб подружжя, яке має дітей, розривався через суд, виключається.

Справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, більше не будуть розглядатися в порядку окремого провадження.

Які повноваження отримають нотаріуси

Крім того, нотаріуси зможуть проводити огляд речей, інших об'єктів, у тому числі вебсайтів, і засвідчувати дані, на підставі яких встановлюється наявність або відсутність обставин, що мають юридичне значення.

У проекті пропонується надати нотаріусу право встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (зміни до ст. 34, нова ст. 83-1 Закону). Проти цього виступило ГНЕУ, яке вважає, що таким чином нотаріусам делегуються функції судів. Головне управління звертає увагу, що порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення передбачений у цивільному процесуальному законодавстві України. Так, наприклад відповідно до ст. 293 ЦПК встановлення фактів, що мають юридичне значення відноситься до справ, що розглядаються судом в порядку окремого провадження. Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особам. Таким чином, у проекті пропонується надати нотаріусу функції суду, що не узгоджується зі ст. 124 Конституції України, згідно з якою правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Аналогічні зауваження ГНЕУ стосуються нового п. 23 ч. 1 ст. 34, нових
ст.ст. 97-1, 97-2 Закону щодо запровадження можливості забезпечення нотаріусом доказів, оскільки чинне процесуальне законодавство України вже передбачає порядок забезпечення доказів у відповідному провадженні (ст. 116 ЦПК, ст. 110 Господарського процесуального кодексу України, ст. 114 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Відповідні зміни до процесуальних кодексів про те, що докази можуть бути забезпечені нотаріусом не вносяться.

Крім того, буде запроваджений електронний нотаріат, який передбачає електронний реєстр нотаріальних дій, електронний архів, робоче місце нотаріуса, е-документообіг та інші зміни.

Також одним з концептуальних положень проекту є розширення повноважень Нотаріальної палати України, зокрема, передання їй низки повноважень, що належать Міністерству юстиції України щодо здійснення контролю за організацією нотаріату, проведення перевірки за діяльністю нотаріату, діловодством, визначення порядку допуску до складання кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю та його проведення, реєстрація нотаріальної діяльності, визначення вимог до нотаріального офісу, вирішення питання про припинення нотаріальної діяльності нотаріуса тощо.

Заступник міністра юстиції Євген Горовець пояснив, що Нотаріальна палата отримає право видавати власні нормативні акти, які регулюють нотаріальну діяльність.

Передбачається також, що Вища кваліфікаційна комісія нотаріату буде утворюватися відтепер при НПУ.

Одночасно припиниться практика поділу нотаріусів на приватних та державних, тобто передбачається перехід на єдиний нотаріат.

Євген Горовець повідомив, що державні нотаріальні контори будуть ліквідовані поступово протягом 5 років.

Раніше Рада змінила статус НАБУ та порядок призначення його директора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Youtube Право ТВ, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Верховный Суд собрался на Пленум, ПРЯМОЙ ЭФИР
Верховный Суд собрался на Пленум, ПРЯМОЙ ЭФИР
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Михайло Радуцький
  Михайло Радуцький
  голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування
 • Тетяна Варфоломеєва
  Тетяна Варфоломеєва
  ректор Академії адвокатури України
 • Анатолій Бідонько
  Анатолій Бідонько
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
 • Олександр Прасов
  Олександр Прасов
  суддя Запорізького окружного адміністративного суду
 • Михайло Цуркан
  Михайло Цуркан
  член Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів
загрузка...