Що потрібно знати при перетині блокпостів: головні аспекти

21:07, 12 июня 2022
Під час проведення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, уповноважена особа може застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції виявлення вибухонебезпечних предметів та речей (речовин), обіг яких заборонено чи обмежено, фото-, аудіо- і відеофіксації.
Що потрібно знати при перетині блокпостів: головні аспекти
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Кожного дня тисячі людей «подорожують» між населеними пунктами для пошуку безпечного місця проживання, надання допомоги своїм рідним, з робочою або гуманітарною місією та з інших причин, перетинаючи блокпости, які стали невід’ємною частиною нашого сьогодення. Якщо колись блокпости викликали побоювання, то тепер це звичне явище, як і перевірка документів та відповіді на запитання правоохоронців. 

Як безпечно перетнути блокпост? Які документи необхідно мати з собою? На ці питання відповіли на сайті БПД.

«Так, Порядок встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1455, передбачає, що заходи з контролю в’їзду/виїзду на блокпостах включають:

  • перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи;
  • перевірку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу (документів на транспортний засіб, документів на вантаж, дорожнього листа тощо);
  • проведення огляду транспортного засобу та вантажу (товару) щодо відповідності документам на вантаж (товар);
  • затримання осіб, транспортних засобів, вантажу (товару), проведення їх огляду та передачу їх уповноваженим представникам правоохоронних органів;
  • тимчасове обмеження (заборону) руху транспортних засобів та осіб.

Своєю чергою, питання перевірки документів, огляду транспортних засобів та вантажу регулюється Порядком перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1456.       

Зокрема, право на проведення перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, надано відповідним уповноваженим особам Національної поліції, СБУ, Національної гвардії, Держприкордонслужби, ДМС, Держмитслужби та Збройних Сил, які визначені в наказі коменданта.

Під час проведення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, уповноважена особа може застосовувати технічні прилади та технічні засоби, що мають функції виявлення вибухонебезпечних предметів та речей (речовин), обіг яких заборонено чи обмежено, фото-, аудіо- і відеофіксації.

Уповноважена особа має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, у таких випадках: якщо особа має зовнішні ознаки, схожі на ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи; якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення; якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом; якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином не можливо; якщо особа перебуває в місці вчинення кримінального, адміністративного правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події; якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення; порушення особою відповідних заборон, введених на території, де запроваджено правовий режим воєнного стану.

У разі відсутності в особи документів, документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, уповноважена особа затримує таку особу для її встановлення на строк, передбачений Кодексом України про адміністративні правопорушення.

З метою здійснення огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів уповноважена особа може проводити поверхневу перевірку.

Поверхнева перевірка проводиться шляхом візуального огляду особи, проведення по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуального огляду речей, багажу, вантажів та/або транспортного засобу (салону, багажника).

Поверхнева перевірка проводиться уповноваженою особою відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку може проводити будь-яка уповноважена особа лише з використанням спеціального приладу або засобу.

Уповноважена особа має право проводити поверхневу перевірку речей, транспортних засобів, багажу та вантажу:

  • якщо існує достатньо підстав вважати, що у транспортному засобі перебуває правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що у транспортному засобі перебувають речі, обіг яких заборонено чи обмежено або які становлять загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб;
  • якщо існує достатньо підстав вважати, що речі, багаж, вантажі або транспортний засіб є знаряддям вчинення правопорушення та/або вони перебувають в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Уповноважена особа під час проведення поверхневої перевірки транспортного засобу має право вимагати відкриття кришки багажника та/або двері салону.

Під час поверхневої перевірки речей або транспортного засобу особа повинна самостійно показати уповноваженій особі вміст особистих речей чи транспортного засобу.

В разі проїзду транспортних засобів через блокпости уповноважена особа має право зупиняти транспортні засоби.

«Блокпост під час війни – це необхідний захід безпеки, який врятує багато життів» – зазначає міністр оборони України Олексій Резніков.

Відповідно, Міністерство оборони України надало поради для цивільного населення, яких слід дотримуватись при перетині блокпостів, аби не викликати підозр.

Зокрема, перед блокпостом необхідно:

  • зменшити швидкість автомобіля;
  • завчасно підготувати документи для перевірки;
  • вимкнути фари автомобіля;
  • увімкнути аварійну сигналізацію;
  • не проводити фото- та відеозйомку;
  • без дозволу не виходити з автомобіля;
  • чітко відповідати на запитання військових;
  • на вимогу відкривати багажник автомобіля;
  • не заходити за спини військових чи поліцейських, коли вони оглядають машину;
  • після дозволу продовжити рух, не набираючи різко швидкість;
  • зберігати спокій та взаємоповагу.

Отже, аби убезпечити себе від можливих проблем та непорозумінь під час перетину блокпосту, варто не забути взяти з собою документи, що посвідчують особу.

Довідково: документами, що посвідчують особу можуть бути: паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну; тимчасове посвідчення громадянина України. Документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус: посвідчення водія; посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; посвідка на постійне проживання; посвідка на тимчасове проживання; картка мігранта; посвідчення біженця; проїзний документ біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту. Разом з тим, за вимогою, можна надавати електронні варіанти документів, розміщені у мобільному застосунку “Дія”.

Крім того, слід подбати про наявність документів на транспортний засіб, яким ви пересуваєтесь та на вантаж, який ви перевозите.

Разом з тим, не потрібно нехтувати порадами щодо перетину блокпостів, наданими Міністерством оборони України», — сказано у повідомленні.

 Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Галина Третьякова
    Галина Третьякова
    голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів