Подход к отбору и проверкам деклараций меняется — НАЗК

16:29, 19 декабря 2023
Планируется проверить до 30% всех поданных деклараций автоматизировано программными средствами Реестра деклараций.
Подход к отбору и проверкам деклараций меняется — НАЗК
Фото: mind.ua
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Национальное агентство по вопросам предотвращения коррупции сообщило, что меняет подход к отбору и проверкам деклараций. Об этом говорится в пресс-службе ведомства.

С октября 2023 возобновлено обязательное декларирование и полномочия НАПК их проверять. Сроки подачи деклараций за три года (2021-2023) наложились во времени так, что к концу первого квартала 2024 года в Реестр деклараций будет подано около 2,5 млн деклараций.

В НАПК отметили, что задача — сконцентрировать внимание на тех декларациях, содержащих признаки незаконного обогащения, необоснованных активов, недекларирование активов и т.д. Именно поэтому НАПК разработала и внедряет кардинально новый подход к отбору деклараций для проверки и самих проверок.

«Он позволит проверить максимальное количество поданных деклараций, оптимизировать процесс проведения проверок и повысить эффективность проведенных полных проверок деклараций», - сказано в сообщении.

Планируется проверить до 30% всех поданных деклараций автоматизировано программными средствами Реестра деклараций. А для проведения полных проверок силами уполномоченных лиц НАПК в первую очередь отобрать декларации, содержащие признаки незаконного обогащения или необоснованности активов.

Як це працюватиме?

Новий підхід ґрунтується на оцінці ризиків, яка здійснюється шляхом:

аналізу даних декларації та ідентифікації в ній ризиків (невідповідностей даних декларації даним реєстрів, банків даних, спрацювання певних формул, наприклад, на наявність ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів) за допомогою логічного та арифметичного контролю;

визначення вагового коефіцієнту кожного з виявлених у декларації ризиків (невідповідностей);

розрахунку показника рейтингу ризику декларації (визначається як сума коефіцієнтів всіх ідентифікованих ризиків (невідповідностей));

ранжування всіх декларацій за значенням показника рейтингу ризику (від більшого до меншого).

Надалі, залежно від показника рейтингу ризику декларації, буде обрано спосіб її перевірки - автоматизовано чи уповноваженою особою НАЗК.

Автоматизована перевірка здійснюватиметься щодо тих декларацій, які мають найменший показник рейтингу ризику та можуть бути перевірені автоматизовано. При цьому не матиме значення посада декларанта.

За результатами такої перевірки декларанти отримають в особистому кабінеті Реєстру декларацій довідку, в якій будуть зазначені виявлені невідповідності між даними, вказаними у декларації, та даними реєстрів, банків даних, до яких НАЗК має автоматизований доступ.

Отримання такої довідки не дає права на подачу виправленої декларації, вона може бути використана для коректного заповнення декларації наступного періоду або виправлення даних в реєстрах (якщо вони виявились не актуальними).

Для проведення автоматизованої перевірки декларації НАЗК отримує інформацію з наступних реєстрів та банків даних: Єдиний державний демографічний реєстр, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (стосовно відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно, що виникли після 1 січня 2013 року), Державний земельний кадастр, Єдиний державний реєстр транспортних засобів, Державний судновий реєстр України і Суднова книга України, Державний реєстр цивільних повітряних суден України, Державний реєстр обтяжень рухомого майна, загальнодоступна інформаційна база даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Спадковий реєстр.

Працівники НАЗК здійснюватимуть повну перевірку відібраних декларацій з найвищим показником рейтингу ризику, а також за повідомленнями від фізичних та юридичних осіб, правоохоронних органів, журналістів-розслідувачів, в яких буде вказана  інформація про можливе недекларування активів. Повна перевірка в цьому разі буде здійснюватись незалежно від проходження автоматизованої перевірки  декларації до цього.

Ризик-орієнтований підхід дозволить зосередити увагу НАЗК на перевірці декларацій з найвищим показником рейтингу ризику і підвищити ефективність заходів фінансового контролю, а механізм автоматизованої перевірки - значно збільшити кількість перевірених декларацій в цілому. Такий підхід також дозволить  ідентифікувати галузі економіки та органи влади, в яких працюють декларанти, що мають декларації з найбільшим/найменшим рейтингом ризику.

Ранее сообщалось, что НАПК утвердило новый Перечень должностей с высоким и повышенным уровнем коррупционных рисков.

Подписывайтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua и на Google Новости SUD.UA, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду