Стіна між державою та громадянами має зрештою впасти: законопроект про адміністративну процедуру

20:12, 15 апреля 2019
Адміністративна процедура за європейськими стандартами: у ВР розглянуть відповідний законопроект
Стіна між державою та громадянами має зрештою впасти: законопроект про адміністративну процедуру

На сьогоднішній день для отримання кожної державної послуги діє особливий порядок, визначений окремим законом, урядовим актом чи внутрішньою інструкцією міністерства. Наприклад, постановою КМУ «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», наказом Мінрегіону «Про затвердження Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків» чи розпорядженням КМДА «Про організацію особистого прийому громадян». Єдиного закону, який регулював би правила всіх адміністративних процесів, наразі немає.

У грудні 2018 року Кабінет міністрів України схвалив та вніс до Верховної Ради законопроект №9456 «Про адміністративну процедуру».

Раніше «Судово-юридична газета» вже поспілкувалася з суддею Касаційного адміністративного суду ВС Володимиром Бевзенком, який у складі робочої групи працював над проектом означеного закону. Він зазначив, що активну участь у роботі також взяли представники Центру політико-правових реформ, представники судової влади, наукової спільноти. Також В. Бевзенко відзначив, що «безперечно, закон має спростити взаємини між людиною і публічною владою. Цей закон потрібен однозначно, адже він розставить усі крапки над «і» та забезпечить визначеність відповідних процедурних відносин».

Що ж можуть отримати громадяни у разі прийняття вказаного законопроекту? Його автори обіцяють:

 • швидкі та передбачувані процедури;
 • збільшення прав громадян та зменшення свавілля чиновників;
 • покращення бізнес-клімату та збільшення інвестицій в Україну;
 • мінімізацію корупційних ризиків;
 • підзвітність та прозорість влади через потребу обґрунтовувати всі свої рішення;
 • зміну ролі держави, яка не керує, а надає послуги громадянам.

Європейські держави вже давно впорядкували хаос та налагодили ефективну взаємодію громадян і держави. Тож, за словами авторів проекту, його прийняття має суттєво наблизити Україну до стандартів ЄС.

Щодо безпосередньої реалізації усіх позитивних аспектів, законом передбачено наступні кроки:

 • можливість відводу посадової особи адміністративного органу, якщо є ймовірність її зацікавленості у вирішенні справи;
 • відкритість процесу, коли учасники конкретної справи матимуть право на доступ до інформації та ознайомлення з її матеріалами;
 • своєчасність і розумний строк як розгляду справи, так і прийняття рішення у ній;
 • обов'язкова участь громадянина чи бізнесу в адміністративному провадженні, що їх стосується, з метою захисту своїх інтересів;
 • інформування владою громадян про будь-які дії щодо них та обґрунтування рішення;
 • повідомлення органами влади адресатів щодо строку та процедури оскарження рішень у позасудовому (адміністративному) порядку та до суду.

Старший проектний менеджер у офісі реформ Кабінету міністрів України Кирило Клименко дав досить гучну назву новому законопроекту в своєму коментарі, назвавши його «конституцією взаємодії держави і громадянина».

Заступник міністра юстиції Світлана Глущенко зазначила: «Важливо, що цим Законом визначено порядок діяльності органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, їх посадових осіб та інших суб’єктів, які законом уповноважені здійснювати владні управлінські функції щодо забезпечення справедливого, об’єктивного та своєчасного розгляду адміністративних справ відповідно до визначених принципів з метою утвердження і реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб».

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» публікувала інформацію про розгляд нового законопроекту щодо захисту інтелектуальної власності.

Також ми писали про реформування системи виконання судових рішень.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Почему в Венецианской комиссии недовольны судебной реформой от Зеленского
Почему в Венецианской комиссии недовольны судебной реформой от Зеленского
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Ярослав Мельник
  Ярослав Мельник
  суддя Київського апеляційного суду
 • Віктор Мачульський
  Віктор Мачульський
  заступник голови Волинського окружного адміністративного суду
 • Віктор Братасюк
  Віктор Братасюк
  суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області
загрузка...