Процедура приєднання до електричних мереж стане простішою

14:34, 12 января 2021
Комітет ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг виніс на обговорення відповідний законопроект.
Процедура приєднання до електричних мереж стане простішою

У парламентському комітеті з питань енергетики та житлово-комунальних послуг взялися за вирішення широко відомої проблеми щодо приєднання об’єктів бізнес-структур до електричних мереж. На громадське та експертне обговорення винесений проект Закону «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо спрощення земельних відносин, запровадження механізму єдиного вікна з метою узгодження проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника».

Як відомо, на сьогодні процедура приєднання до електричних мереж є складною, забюрократизованою та довготривалою. В деяких випадках приєднання до електромереж може тривати роками. При цьому вартість такого приєднання для бізнесу є однією з найвищих у світі.

Все це призвело до того, що в рейтингу Світового банку простоти ведення підприємницької діяльності Doing Business за параметром легкості приєднання до електричних мереж Україна посідає 128 місце серед 189 країн світу.

Зазначений законопроект має виконати ключове завдання: забезпечити умови, коли послуги, пов’язані з приєднанням до електричних мереж, надаються компаніям у найкоротший термін та у найбільш зручний спосіб.

Законопроектом пропонується, що, по-перше, розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель державної та комунальної власності в користування, в тому числі на умовах сервітуту для будівництва, розміщення та експлуатації лінійних об’єктів енергетичної інфраструктури, замовниками яких є юридичні особи, що є операторами систем розподілу відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», здійснюється без надання дозволу на його розроблення відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. Їх лише повідомляють про наміри розробити проект землеустрою письмово або за допомогою програмних засобів Публічної кадастрової карти, із зазначенням орієнтовного розміру та місця розташування такої земельної ділянки.

Після розробки проекту землеустрою орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання цього проекту має прийняти рішення про надання земельної ділянки у користування, в тому числі на умовах сервітуту для будівництва, розміщення та експлуатації лінійного об’єкту енергетичної інфраструктури. Якщо у встановлений термін рішення не ухвалене, то земельна ділянка вважається наданою у користування, а договір  про встановлення земельного сервітуту вважається укладеним та підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

По-друге, будь-яка відмова в приєднанні електроустановок замовника до системи передачі або системи розподілу має бути вмотивована, із зазначенням вичерпного переліку підстав для такої відмови, з обов’язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.

По-третє, і це є основним, - у Закон України «Про ринок електричної енергії» вводяться положення, які запроваджують механізм «Єдиного вікна». Цей механізм надасть можливість взаємодії розробників проектної документації, її замовників, операторів систем розподілу, виконавців будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт із заінтересованими особами, зокрема з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями шляхом подання в електронному вигляді через єдиний державний інформаційний вебпортал «Єдине вікно замовників та розробників проектної документації» проектної документації, документів та відомостей, інформаційних повідомлень, звернень, заяв, запитів та отримання необхідної інформації, документів, відомостей, узгоджень, дозволів, отримання яких передбачено законодавством.

Державний інформаційний веб-портал «Єдине вікно замовників та розробників проектної документації» буде функціонувати у складі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Технічним адміністратором вебпорталу «Єдине вікно замовників та розробників проектної документації» буде державне унітарне підприємство, що належить до сфери управління Міністерства цифрової трансформації.

Створення, та функціонування єдиного державного інформаційного вебпорталу «Єдине вікно замовників та розробників проектної документації» у складі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва Кабінет міністрів України має забезпечити після ухвалення зазначеного законопроекту, а саме - у тримісячний строк з дня його опублікування.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Ольга Совгиря о реформе Конституционного Суда
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Александр Шевченко
  Александр Шевченко
  судья Харьковского окружного административного суда
 • Татьяна Гордиенко
  Татьяна Гордиенко
  судья Николаевского окружного административного суда
 • Евгений Марич
  Евгений Марич
  судья Николаевского окружного административного суда
загрузка...