Судебные повестки через Дію будут возможны после внесения изменений в законодательство, — ГСА

14:51, 25 января 2023
В ГСА объяснили, почему судебные повестки через Viber можно посылать уже сейчас, а через Дію - только в случае согласия Минцифры и изменений в законодательство.
Судебные повестки через Дію будут возможны после внесения изменений в законодательство, — ГСА

Как писала «Судебно-юридическая газета», 25 января 2023 г. в ГСА сообщили, что судебные повестки, сообщения и вызовы теперь будут поступать и на Viber. Соответствующий порядок утвержден Государственной судебной администрацией приказом от 23.01.2023 №28.

«Согласно порядку повестки по заявлению участника судебного процесса в первую очередь будут отправляться на мессенджер. В случае, когда мобильный телефон абонента не привязан к мессенджеру, повестки по-прежнему будут поступать в форме SMS-сообщений.

В настоящее время государственным предприятием «Информационные судебные системы» завершаются разработка сервиса автоматической отправки судами повесток пока на один из самых распространенных мессенджеров - Viber. Ввести сервис запланировано не позднее 10.02.2023», - отметил заместитель председателя ГСА Сергей Чорнуцкий.

По его словам, мессенджер будет обеспечивать доставку текстовых сообщений на номера мобильных телефонов участников дела, что «соответствует нормам процессуального законодательства».

Повідомлення через застосунок Дія

28 грудня 2021 року було розпочато надсилання повідомлень про дату та час проведення судових засідань, в яких стороною по справі є користувач мобільного застосунку Дія. Відповідне повідомлення з'явилось на сайті ДСА.

«Повністю підтримуючи ініціативи Президента України Володимира Зеленського із діджиталізації у найкоротші терміни ми реалізували пілотний проект, що полягає в надсиланні повідомлень у мобільному застосунку "Дія" про дату та час проведення судових засідань, в яких стороною по справі є користувач цього застосунку. Проект реалізовано у співпраці з Міністерством цифрової трансформації України», - зазначили у ДСА. «Надсилання повідомлень про судові засідання є першою з судових послуг, що надаватимуться через мобільний застосунок «Дія», - підкреслили у ДСА.

На сьогодні користувач мобільного застосунку "Дія", як учасник судового процесу, вже отримує повідомлення з інформацією про назву та адресу суду, номер зали судового засідання, єдиний унікальний номер справи, суть спору та сторони у справі.

У грудні 2021 року виконувач обов’язків директора ДП «Центр судових сервісів» Андрій Слюсаренко поінформував, що в розробці перебувають ще два сервіси для користувачів мобільного застосунку «Дія".

«На фінальному етапі розробки знаходиться реалізація надсилання користувачам "Дії" повідомлення про прийняті судові рішення у справах, в яких користувач є стороною, з можливістю ознайомитися з текстом судового рішення через мобільний застосунок "Дія". Сервіс планується запустити в експлуатацію вже на початку 2022 року. Крім того, ми працюємо над отриманням виконавчого документа суду та можливістю сплати штрафу за рішенням суду у справах про адміністративне правопорушення для користувачів "Дії", - сказав Андрій Слюсаренко.

«Станом на 29 грудня 2021 року, вже більш ніж 54 тисячі українців скористались новим сервісом отримання повідомлень про дату та час проведення судових засідань в застосунку «Дія», - підкреслили у ДСА.

Згодом Верховна Рада ухвалила відповідний закон

27 липня 2022 року Верховна Рада ухвалила в цілому як Закон законопроект 7315 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» про додаткові способи інформування про судові справи.

Народні депутати від «Слуги народу» охарактеризували його як прогресивний крок у напрямку електронного судчинства, «суд без паперів».

Закон дозволяє інформувати про суд, що розглядає справу, сторони спору та предмет позову, місце, дату та час судового засідання з використанням мобільного додатка Дія.

Однак таке повідомлення не має статус офіційного.

Також, згідно із законом, «програмними засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі мобільного застосунку Порталу Дія, може бути також забезпечено додаткове інформування сторін спору, авторизованих через Єдиний державний веб-портал електронних послуг або через мобільний застосунок Порталу Дія, шляхом відображення в електронній формі судового рішення у справі, виконавчого документа».

Чому через Viber можна, а через Дію - ні

Отже, на думку ДСА, повідомлення через Viber може замінити собою повідомлення через звичайний поштовий звʼязок за певних умов або через Електронний кабінет (як модуль ЄСІТС), а повідомлення через Дію - ні.

«Ось пряма норма на прикладі ЦПК, ст. 128 частина 13: «За наявності відповідної письмової заяви учасника справи, який не має офіційної електронної адреси, та технічної можливості, повідомлення про призначення справи до розгляду та про дату, час і місце проведення судового засідання чи проведення відповідної процесуальної дії може здійснюватися судом з використанням засобів мобільного зв’язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, шляхом надсилання такому учаснику справи текстових повідомлень із зазначенням веб-адреси відповідної ухвали в Єдиному державному реєстрі судових рішень…», - зазначив Сергій Чорнуцький.

«На рахунок Дії то відповідно до внесених змін до Закону «Про судоустрій і статус суддів» цей застосунок розглядається лише як ДОДАТКОВИЙ спосіб інформування. Але в цілому в разі внесення відповідних змін до законодавства, погоджуюсь, що ДІЮ можна використовувати як канал зв’язку для офіційного повідомлення сторін.

До речі, ще з позаминулого року ДСА забезпечено надходження до Дії інформаціі про дату і час судового засідання (самої інформаціі, а не повістки).

В разі згоди Мінцифри та змін до законодавства, в стислі строки можна реалізувати надсилання і повісток», - додав він.

Автор: Наталья Мамченко

Подписывайтесь на наш Тelegram-канал t.me/sudua, на Twitter, а также на нашу страницу в Facebook и в Instagram, чтобы быть в курсе самых важных событий.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Избрание нового председателя Кассационного хозяйственного суда Верховного Суда, онлайн
Избрание нового председателя Кассационного хозяйственного суда Верховного Суда, онлайн
Главное за день
Сегодня день рождения празднуют
  • Аркадій Бущенко
    Аркадій Бущенко
    суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
  • Ірина Васильєва
    Ірина Васильєва
    суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду