Дисциплінарне провадження проти судді: ЄСПЛ вказав на важливі аспекти

16:10, 25 ноября 2020
Суддя слухала справу, у якій однією із сторін було Міністерство сільського господарства, попри те, що суддя навчала декількох службовців цього міністерства.
Дисциплінарне провадження проти судді: ЄСПЛ вказав на важливі аспекти

Дисциплінарна справа, хоча й розглядається квазісудовим органом, тим не менш, має відповідати усім критеріям справедливого судового рішення, право на яке гарантоване Конвенцією. Про це зазначив ЄСПЛ у справі «Камелія Богдан проти Румунії» (заява № 36889/18), повідомляє інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Проти судді Камелії Богдан за поданням керівника судової інспекції у Вищій судовій раді було відкрито дисциплінарне провадження. Їй закидали діяльність, несумісну із посадою судді. Вона слухала справу, у якій однією із сторін було Міністерство сільського господарства, попри те, що суддя навчала декількох службовців цього міністерства.

Вища судова рада встановила склад дисциплінарного проступку та ухвалила рішення про усунення судді з посади. Її тимчасово відсторонили від виконання обов’язків і припинили виплату суддівської винагороди.

Богдан подала апеляцію до Вищого касаційного суду, стверджуючи, серед іншого, що для дисциплінарних порушень не існувало строків давності, відтак покарання було було несумісним із принципом правової визначеності.

Вищий суд підтримав висновки Вищої судової ради в частині протиправності дій судді, але змінив дисциплінарне покарання на більш м’яке – переведення Богдан до іншого суду на шість місяців. Суддівську винагороду, яку недоотримала жінка, було повернуто.

Також пресслужба суду, де працювала Богдан, отримувала запити щодо судді. І на основі цієї інформації в пресі з’явився ряд статей, які суддя оцінила як неточні та такі, що розголошували конфіденційну інформацію про неї. Вона подала скаргу до судової інспекції та домагалася захисту своєї репутації. Але цей запит був відхилений.

К.Богдан звернулася до ЄСПЛ. Посилаючись, зокрема, на ст. 6 § 1 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вона стверджувала, що провадження проти неї було несумісним з принципом правової визначеності, оскільки законодавство Румунії не передбачало жодного строку давності для дисциплінарної відповідальності суддів. Також суддя стверджувала, що їй було відмовлено в слуханні справи незалежним та неупередженим судовим органом, а також те, що рішення про відсторонення її від виконання обов’язків не підлягало оскарженню в національних судах.

ЄСПЛ констатував порушення конвенційних гарантій та присудив компенсацію у розмірі 6 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

Раніше ми розповідали, що тягар доказування покладається на уряд, який має переконливо продемонструвати, що заявник мав право на справедливе провадження в цілому – ЄСПЛ.

Також ми інформували, коли позбавлення права власності є неправомірним: позиція ЄСПЛ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Нова карта судів України: що стане з місцевими судами та що чекає громадян, суддів та апарати
Нова карта судів України: що стане з місцевими судами та що чекає громадян, суддів та апарати
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Володимир Кампо
  Володимир Кампо
  суддя Конституційного Суду України у відставці
 • Валентин Зубар
  Валентин Зубар
  суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
 • Костянтин Пащенко
  Костянтин Пащенко
  суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
 • Марина Мавродієва
  Марина Мавродієва
  голова Господарського суду Миколаївської областi
загрузка...