Відповідальності власників акаунтів у соцмережах через неприйнятні коментарі третіх осіб: позиція ЄСПЛ

15:10, 8 сентября 2021
Суд вперше вказав, що власник аккаунту має особливі обов’язки контролю та пильності, зокрема, якщо вирішує зробити свій аккаунт публічним, надає можливість коментувати будь-кому та публікує контент, потенційно здатний спровокувати мову ненависті.
Відповідальності власників акаунтів у соцмережах через неприйнятні коментарі третіх осіб: позиція ЄСПЛ
Джерело фото: nv86.ru
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Суддя ЄСПЛ Ганна Юдківська повідомила про важливе рішення Європейського суду з прав людини в галузі свободи слова в соціальних мережах - Sanchez v. France. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.

«Справа піднімає нове питання – щодо меж відповідальності власників акаунтів у соціальних мережах через неприйнятні коментарі третіх осіб під постами (попередня ключова справа Delfi AS стосувалася відповідальності інтернет-порталів за мову ненависті). Суд вперше вказав, що власник аккаунту має особливі обов’язки контролю та пильності, зокрема, якщо вирішує зробити свій аккаунт публічним, надає можливість коментувати будь-кому  та публікує контент, потенційно здатний спровокувати мову ненависті. У цій ситуації критичною є швидка реакція власника.

Заявник - місцевий депутат та кандидат на вибори до парламенту - був засуджений за розпалювання ворожнечі через те, що не видалив негайно коментарі третіх осіб із мовою ненависті (щодо мусульманської громади, яка в коментарях була асоційована зі злочинністю у місті та прирівняна до групи «наркоторговців та повій») під своїм постом у Facebook із критикою свого політичного опонента. На думку Суду, свідомо зробивши свій аккаунт Facebook загальнодоступним і дозволивши таким чином своїм друзям, загалом 1829 особам, розміщувати там коментарі, заявник був зобов'язаний стежити за змістом опублікованих коментарів. Крім того, він не міг не знати, що його допис, швидше за все, приверне коментарі політичного характеру, які повинні були відслідковуватися ним ще ретельніше. Суд не побачив порушення Конвенції у засудженні заявника, який не видаляв відповідні коментарі протягом 6 тижнів.

З таким висновком не погодилась одна суддя, на думку якої, застосування «похідної» відповідальності власника аккаунту у Facebook є загрозою для свободи слова, насамперед у випадку публічних осіб з дуже великою кількістю «друзів». Висновок про відсутність порушення статті 10 Конвенції покладає на власника аккаунту важкий обов’язок контролю і здатний перетворити його на цензора слів, написаних на його стіні», — сказано у повідомленні.

Раніше ми писали про строк позовної давності для позову проти держави: позиція ЄСПЛ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Telegram канал Sud.ua
Закон об усилении мобилизации: военный учет и другие изменения для украинцев за границей
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Сергій Дячук
    Сергій Дячук
    суддя Святошинського районного суду міста Києва
  • Юлія Черняк
    Юлія Черняк
    суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді