Розпуск парламенту: коли новообраний Президент може дати старт виборів Ради

13:05, 25 апреля 2019
Питання можливості проведення дострокових виборів до парламенту викликало політико-правову дискусію.
Розпуск парламенту: коли новообраний Президент може дати старт виборів Ради

Питання можливості проведення дострокових виборів до парламенту викликало політико-правову дискусію, в якій своє слово вже сказали провідні юристи. Зокрема, член Комітету ВР з питань правової політики і правосуддя Сергій Ківалов на своїй сторінці у Facebook зауважив, що відлік потрібно робити з 27 листопада 2019 року — саме це є останнім днем п’ятирічного терміну повноважень діючого скликання ВР.

Народний депутат посилається на статтю 76 Конституції, відповідно до якої строк повноважень Верховної Ради України становить п’ять років. Повноваження ВРУ восьмого скликання розпочалися 27 листопада 2014 року.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова прокоментувала перспективи проголошення дострокових виборів Верховної Ради, підтримуючи згаданий вище висновок: «Дострокові вибори Верховної Ради обговорювалися як спосіб виходу з політичної кризи фактично з першого року роботи парламенту чинного скликання. Однак кілька фальстартів окремих зацікавлених сторін не стали каталізатором цього процесу. І парламент допрацював до останнього року своїх повноважень.

Однак результати президентських виборів радикально змістили політичні акценти. З політичної точки зору, логічно, що переможець має право вимагати дострокового припинення повноважень Верховної Ради. Адже в складі парламенту у нового Президента немає власної фракції або групи. Очевидно, є й інші мотиви для рішення достроково оновити законодавчий орган. У тому числі й рівень довіри, який фіксують соціологи», — повідомляє Ізовітова.

Вона акцентує, що за наявності політичної волі призначити дострокові вибори можливо, і цю можливість передбачає Конституція. Передумови для старту цього процесу може створити позиція Київського окружного адміністративного суду за позовом про бездіяльність парламентської коаліції. Відсутність коаліції протягом 30 днів є одним з конституційних підстав для дострокових виборів. Як відомо, на вимогу суду апарат ВР не надав поіменний склад коаліції. Таким чином, суд може встановити її фактичну відсутність.

Остання можливість для розпуску Ради настає 27 травня. Про це заявив нардеп Леонід Ємець.

«При цьому він (Ємець, — прим.ред.) відраховує 6 місяців від дати чергових парламентських виборів, що абсолютно не узгоджується зі статтями Конституції, які встановлюють момент початку і завершення повноважень парламенту і нардепів. Нагадаю, вибори проходять в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень парламенту. День їх проведення не є моментом завершення повноважень парламенту», — відмітила голова НААУ.

Ізовітова акцентує, що відповідно до статті 79: «Повноваження народного депутата починаються з моменту складення присяги». Парламент почав роботу 27 листопада 2014 року. Таким чином, п'ятирічна каденція завершиться 27 листопада 2019 року. І до 27 травня 2019 року парламент знаходиться перед перспективою досить реального дострокового припинення повноважень у рамках Конституції.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» детально розповідала про можливі перші кроки Володимира Зеленського на посаді Президента.

Також нещодавно ми писали про те, чи може Володимир Зеленський достроково розпустити парламент.

Крім того, голова Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК) Павло Вовк зазначив, що до 14 червня Президент України може розпустити парламент.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Нещеплених не допустять до роботи та навчання: чому у Києві протестували
Нещеплених не допустять до роботи та навчання: чому у Києві протестували
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Андрій Овсієнко
  Андрій Овсієнко
  голова Вищої ради правосуддя в 2017-2021 рр.
 • Світлана Старовойтова
  Світлана Старовойтова
  суддя Дніпровського районного суду міста Києва
 • Лариса Бородіна
  Лариса Бородіна
  суддя Східного апеляційного господарського суду
 • Інна Клочко
  Інна Клочко
  суддя Деснянського районного суду міста Києва
 • Микола Шатерніков
  Микола Шатерніков
  суддя Господарського суду Харківської області
загрузка...