12 цікавих фактів про Вищий антикорупційний суд

16:13, 6 августа 2020
Станом на серпень 2020 року Антикорсуд оголосив два «тюремні» вироки: депутату облради та одеському судді.
12 цікавих фактів про Вищий антикорупційний суд

У Transparency International Ukraine зібрали 12 цікавих фактів про Вищий антикорупційний суд. Інформацію оприлюднили на своїй сторінці у Facebook.

«Вищий антикорупційний суд — це вищий спеціалізований суд, до якого спрямовуються справи щодо корупційних злочинів, відмивання коштів, декларування недостовірної інформації тощо. Правосуддя наразі здійснюють 38 суддів (одного не вистачає по штату). Ідеться винятково про справи, які розслідують НАБУ під процесуальним керівництвом та Спеціалізована антикорупційна прокуратура

Уганда стала майже стійкою асоціацією боротьби за Антикорсуд. Бо цю ідею чимало представників влади не сприймали серйозно. У 2017-му президент Петро Порошенко так не хотів Антикорсуду, що порівнював Україну з... Угандою, де подібний суд є.

Коли ідея незалежного Антикорсуду ще була не надто трендовою, у 2016 році за необхідність його запуску через недовіру до судової системи та безкарність корупціонерів виступили лідери думок, наприклад, Святослав Вакарчук, Сергій Жадан і... патріарх Філарет!

Відбір до Антикорсуду був дуже ретельним та суворим, аби лише доброчесні та фахові кандидати стали антикорсуддями. Окрім Вищої кваліфікаційної комісії суддів, вперше у відборі брали участь міжнародні експерти - Громадська рада міжнародних експертів. Документи до ВАКС подали 342 кандидати. Серед 113 кандидатів, які дійшли до етапу співбесід, половина виявилися сумнівними після нашого аналізу.

 До Закону "Про Вищий антикорупційний суд" було... 1925 правок! Юристи ТІ Україна проаналізували їх та надали свої рекомендації.

 Антикорсудді могли б отримати понад 3500 корупційних справ зі звичайних судів. Це б просто паралізувало роботу суду. Проте зрештою вдалося залишити виключну юрисдикцію справам НАБУ та САП. Суд почав приймати справи НАБУ-САП 5 вересня 2019 року. Тож рівно за місяць будемо святкувати день народження. До речі, запуск Антикорсуду затягнувся ще з 2016 року, коли почалася судова реформа. Як ми за нього боролися.

Спочатку для роботи Антикорсуду передали будівлі, які потрібно було б ремонтувати... щонайменше два роки. Приміщення були непридатними навіть для розміщення великої кількості справ, не говорячи про здійснення правосуддя. Потім Антикорсуд переїхав у приміщення Печерського райсуду Києва. Пізніше частково у приміщення від Фонду гарантування вкладів. У 2020 році парламент вирішив передати приміщення заводу Антонов у власність ВАКС.

Антикорсуд постійно перебуває у заголовках новин, тому що розглядає дуже резонансні справи. Наприклад, щодо скандального Окружного адмінсуду Києва, ексголовного фіскала Насірова, закопаних банок судді Чауса та депутатську "бурштинову" справу. Наразі на розгляді у ВАКС перебуває 172 кримінальні провадження.

Перший вирок був щодо судді Посунся, яка не подала електронної декларації. Загалом їх наразі 14.

В Антикорсуді обвинувальний акт зачитували Насірову 10 хвилин. До передачі у ВАКС цю справу розглядав Шевченківський районний суд Києва… суд. Там суддя дозволив зачитувати повний текст акта обсягом 774 сторінки. Це тривало два роки й так і не закінчилося.

Станом на серпень 2020 року Антикорсуд оголосив два «тюремні» вироки: депутату облради призначили покарання у вигляді 5 років позбавлення волі з конфіскацією, одеському судді — 7 років за ґратами», — йдеться у повідомленні.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що у ВАКС зафіксовано спалах коронавірусу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Андрей Костин о судебной реформе, ВККС, международных экспертах и адвокатской монополии
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
  • Дмитрий Дубинко
    Дмитрий Дубинко
    заместитель Генерального директора Государственного предприятия «Информационные судебные системы»
загрузка...