Центр правової допомоги повідомляє, що у повсякденному житті нерідко виникають випадки, коли при здійсненні приватизації, продажу, дарування чи інших операцій, що пов’язані з майном, громадяни дізнаються про те, що на це майно накладено арешт.
Арешт на майно (кошти) накладається виконавцем шляхом винесення відповідної постанови і застосовується для забезпечення реального виконання рішення. По своїй суті арешт є обмеженням боржника у праві володіти, розпоряджатися та користуватися своїм майном.
Арешт з майна може зняти безпосередньо сам виконавець у таких випадках:
Проте є й інші підстави для зняття арешту з майна чи коштів, які визначені Законом України «Про виконавче провадження», серед них:
У всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.
Який алгоритм дій для оскарження накладеного арешту на майно
До позовної заяви необхідно додати:
Також додають інші документи, що обґрунтовують право зняття арешту чи підтверджують вчинення дій виконавця із порушенням закону.
Після винесення рішення суду про зняття арешту з майна та набрання ним законної сили, арешт знімається згідно з постановою виконавця не пізніше наступного дня, коли йому стало відомо про такі обставини, а відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників та реєстру обтяжень виключаються.
Витрати, що здійснюються у виконавчому провадженні, чітко визначені законодавством. Виходячи з того, що вони є різними за своїм характером та правовою природою, такими ж різними є й кошти виконавчого провадження.
Стаття 42 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що кошти виконавчого провадження складаються з:
Авансовий внесок стягувача – з самої назви цих коштів уже вбачається їх призначення – авансувати ще не понесені у виконавчому провадженні витрати. Саме з цих коштів первісно і здійснюється фінансування всіх витрат, що виникають. Стягувач сплачує авансовий внесок уже під час звернення із заявою про примусове виконання рішення, додаючи до заяви квитанцію.
Авансові внески стягувачів використовуються виконавцем для здійснення витрат виконавчого провадження та не є оплатою послуг виконавця чи його доходом.
Розмір авансового внеску чітко визначений Законом «Про виконавче провадження» і складає два відсотки суми, що підлягає стягненню, але не більше 10-ти мінімальних розмірів заробітної плати. За рішенням немайнового характеру та рішень про забезпечення позову – у розмірі 1 мінімального розміру заробітної плати з боржника – фізичної особи та в розмірі 2 мінімальних розмірів заробітної плати з боржника – юридичної особи.
Якщо сплачених коштів авансового внеску не досить для покриття витрат виконавчого провадження, у окремих випадках стягувачем здійснюється додаткове авансування цих витрат.
Після закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу невикористаний авансовий внесок повертається впродовж 3 робочих днів з дня винесення відповідної постанови. Якщо стягнуті з боржника витрати виконавчого провадження були здійснені за рахунок авансового внеску, ці кошти перераховуються стягувачу як повернення авансового внеску.
Про використання авансового внеску виконавець готує звіт, в якому наводить перелік витрат виконавчого провадження, які було здійснено за рахунок авансового внеску. Даний звіт підписується виконавцем та залишається в матеріалах виконавчого провадження. Коли здійснюється повернення виконавчого документа на вимогу стягувача звіт про використання авансового внеску надається стягувачу на його письмову вимогу.
Як і щодо виконавчого збору деякі стягувачі звільняються від сплати авансового внеску. Зокрема, це стосується рішень про:
Від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю I та II груп, громадяни, віднесені до категорій 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.
У разі виконання рішення Європейського суду з прав людини авансовий внесок не сплачується.
Також «Судово-юридична газета» писала, що з чоловіка стягнуто борг за 9 років: мусив сплатити аліменти, аби продати квартиру.
Додамо, що у податковій заявили, що купівля майна без підтвердження джерела доходу – це злочин.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Youtube Право ТВ, щоб бути в курсі найважливіших подій.