Держава братиме участь у націоналізації найбільших банків за пропозицією НБУ — закон

16:29, 6 жовтня 2022
Передбачається запровадження на час воєнного стану особливої процедури націоналізації системно важливих банків та встановлюється, що відшкодування вартості акцій акціонерам у такому разі відбувається за рахунок репарацій РФ, а також за пропозицією НБУ державі брати участь у націоналізації важливого банку.
Держава братиме участь у націоналізації найбільших банків за пропозицією НБУ — закон

Верховна Рада ухвалила за основу та в цілому законопроєкт №8069 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану, яким пропонується встановити на час воєнного стану особливу процедуру виведення з ринку системно важливих банків з підстав, які настали через агресію РФ проти України та, зокрема, передбачається відшкодування вартості акцій акціонерам у разі націоналізації за рахунок репарацій від держави-окупанта. За відповідне рішення проголосували 254 народних депутати.

Ухваленим законом Мінфіну надано право за пропозицією НБУ на підставі рішення уряду брати участь у виведенні з ринку системно важливого банку з підстав, які настали під час здійсненої рф агресії проти України.

Націоналізація системно важливого банку відбуватиметься через процедуру віднесення банку до категорії неплатоспроможних, однак не потребуватиме докапіталізації з боку держави – продаж банку за 1 грн буде проводитись незалежно від фактичного розміру регулятивного капіталу банку на день прийняття НБУ відповідного рішення.

У разі підтримки урядом пропозиції стосовно націоналізації важливого банку Фонд гарантування вкладів фізичних осіб не буде  обмінювати грошові зобов’язання банку на акції додаткової емісії;

- замість обміну вкладів на акції з наступним їх викупом державою запроваджується припинення зобов’язань банку перед контролерами та власниками істотної участі у такому банку, а також підсанкційними особами з наступним зарахуванням коштів за цими зобов'язаннями у дохід банку (також збільшується капітал банку);

- відшкодування вартості акцій акціонерам (у разі її перевищення 1 грн за висновком аудиторської компанії) буде можливим тільки після компенсації збитків державі Україна від рф і виключно за рахунок таких коштів.

Передбачається, що з дня, наступного за днем набуття державою права власності на акції неплатоспроможного системно важливого банку:

1) припиняються зобов’язання банку перед особами, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

а) юридичні або фізичні особи, які були контролерами банку на день прийняття Національним банком України рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних;

б) юридичні або фізичні особи, які мали істотну участь у банку на день прийняття Національним банком України рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних;

2) забороняється здійснення активних операцій банку з особами, які відповідають хоча б одному з критеріїв, зазначених у цьому пункті, а також з компаніями, в яких такі особи на день прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про участь держави у виведенні неплатоспроможного системно важливого банку з ринку прямо чи опосередковано контролювали банк.

Запропонована процедура частково повторює процес націоналізації «Приватбанку». Як повідомляла «Судово-юридична газета», Верховний Суд у липні підтвердив законність націоналізації ПриватБанку.

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Info news social link
Обрання нового голови Касаційного господарського суду Верховного Суду, онлайн
Обрання нового голови Касаційного господарського суду Верховного Суду, онлайн
Головне за день
Сьогодні день народження святкують
  • Аркадій Бущенко
    Аркадій Бущенко
    суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
  • Ірина Васильєва
    Ірина Васильєва
    суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду