Коли відмови Пенсійного фонду у призначенні пенсії є неправомірними: практика ВС

11:20, 9 декабря 2019
Пенсійний фонд відмовився призначати пенсію у зв’язку з тим, що заяву було написано у довільній формі.
Коли відмови Пенсійного фонду у призначенні пенсії є неправомірними: практика ВС

Надмірний формалізм державних органів та органів місцевого самоврядування щодо пенсіонерів та інших соціально вразливих категорій неодноразово ставав причиною звернень до суду.

Так, 27 листопада Верховний Суд виніс постанову у справі №748/696/17, в якій визначив: відмова у розгляді заяви про призначення пенсії за віком через те, що її написали у довільній формі, є надмірним формалізмом. Це своєю чергою порушує інтереси особи, яка потребує особливої уваги з боку держави.

Отже, маємо наступне: особа звернулася до Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення їй пенсії за віком. Пенсійний фонд відмовив у призначенні пенсії, бо заяву було подано у довільній формі.

Застосувавши при розгляді заяви положення Закону України «Про звернення громадян», посадовці ПФУ замість розгляду заяви по суті, написали відписку, єдиним аргументом якої була невідповідність заяви визначеній формі.

Особа звернулася за захистом своїх прав до суду.

Районний суд погодився з діями Пенсійного фонду та відмовив у задоволенні позову, аргументувавши позицію тим, що довільна форма заяви не відповідає вимогам Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»,

Суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку та зазначив, що подана позивачем заява цілком відповідала вимогам чинного законодавства.

Верховний Суд погодився з думкою суду апеляційної інстанції та наголосив, що пенсія призначається з дати виникнення права на неї. Разом з тим днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

«Зміст поданої заяви про призначення пенсії очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, важливим є те, що до заяви позивач додав кілька документів (відповідачем не заперечується), які подаються саме при призначенні пенсії», — зазначив Верховний Суд.

Пенсійний фонд, відмовляючи особі у розгляді заяви по суті, вдався до надмірного формалізму. Це призвело до порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера. Натомість, пенсіонери є саме тією верствою населення, яка, навпаки, потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій.

Раніще «Судово-юридична газета» інформувала, що українським пенсіонерам збільшили виплати.

Крім того, ПФУ пояснив причини зміни пенсійного віку для жінок.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Заморожування зарплат суддів: у профільному Комітеті прокоментували законопроект Кабміну
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Андрей Смирнов
  Андрей Смирнов
  заместитель руководителя Офиса Президента Украины
 • Людмила Бывшева
  Людмила Бывшева
  судья Высшего административного суда Украины
 • Николай Короткевич
  Николай Короткевич
  судья Верховного Суда Украины
 • Валерий Лашевич
  Валерий Лашевич
  судья Киевского апелляционного суда
 • Галина Мостовая
  Галина Мостовая
  судья Киевского апелляционного суда