Закон про кримінальні проступки: ГПУ проводить тендер для оновлення роботи Єдиного реєстру досудових розслідувань

16:26, 11 февраля 2020
Офіс Генерального прокурора України оголосив тендер на суму 15 млн грн. для забезпечення реалізації закону про кримінальні проступки.
Закон про кримінальні проступки: ГПУ проводить тендер для оновлення роботи Єдиного реєстру досудових розслідувань

Як відомо, наразі відкладено вступ в силу закону про кримінальні проступки. Так, Верховна Рада підтримала позицію Генеральної прокуратури та відтермінувала набрання чинності Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» до 1 липня 2020 року. Цей закон передбачає запровадження інституту кримінальних проступків, що здійснюється шляхом внесення змін до Кримінального кодексу. Очікується, що практичне застосування інституту кримінальних проступків сприятиме забезпеченню швидкого розслідування кримінальних правопорушень невеликої тяжкості та зменшенню навантаження на слідчих органів досудового розслідування.

Відтермінування було пов’язане, у тому числі, з «технічними питаннями»

Так, в ході засідання Комітету ВР у листопаді 2019 року заступник Генерального прокурора Віктор Чумак зазначив, що після обговорення технічної можливості початку роботи по закону про кримінальні проступки було виявлено наступне:

«На даний момент не готове програмне забезпечення, яке дозволяє коректно працювати в цій частині Єдиного реєстру досудових розслідувань. Щоб воно почало працювати, потрібно всім правоохоронним органам бачити структуру органів дізнання, кількість підрозділів і посадових осіб, які будуть працювати з кримінальними проступками, їх повноваження. На сьогодні цієї інформації немає ні у Національній поліції, ні у ДБР», — зазначив тоді Віктор Чумак.

В коментарі «Судово-юридичній газеті» голова Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський відзначив, що потреба у перенесенні дати вступу закону у силу обговорювалася ще під час комітетських слухань на тему готовності до впровадження інституту кримінальних проступків у практичну діяльність органів досудового розслідування з 1 січня 2020 року.

З’ясувалося, що Генеральна прокуратура України не змінила налаштування Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до вимог нового закону. Для визначення виконавця такого завдання Генеральна прокуратура повинна оголосити тендер. Але цей процес загальмувався внаслідок реформи прокуратури, оскільки для проведення тендеру необхідно змінити розпорядника ЄРДР з Генеральної прокуратури на Офіс Генерального прокурора, що мало у той момент статися 1 січня 2020 року.

Крім того, недостатньо підготувалися для роботи з новим законом правоохоронці. Так, не всі працівники Національної поліції пройшли відповідну підготовку, адже розглядати протоколи будуть не тільки слідчі, а й інші особи: дільничні поліцейські, поліцейські офіцери громади, дізнавачі.

Водночас, необхідно внести технічні зміни до значної кількості законів, щоб змінити термін «злочин» на «кримінальне правопорушення». Прикладом таких актів є закон «Про судоустрій і статус суддів» (№2484 від 21.11.2019), Податковий кодекс України (проект №2485 від 21.11.2019), Митний кодекс України (проект №2486 від 21.11.2019), Закон України «Про Вищий антикорупційний суд» (проект №2483 від 21.11.2019), Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України (проект №2487 від 21.11.2019) тощо.

Фактично, закон може запрацювати не раніше 01.07.2020 року.

Що стосується технічної сторони питання, за словами Віктора Чумака, з 1 березня можуть об'єктивно початися тендерні процедури для відповідного програмного забезпечення, на них дається два місяці. Також необхідно час, щоб здійснити відповідні роботи і тестування програмного продукту.

І дійсно, за даними «Судово-юридичної газети» наразі Офіс Генерального прокурора України (ОГП) оголосив тендер на закупівлю «Послуги з аналізу та програмування систем (послуги з супроводження і розвитку інформаційної системи «Єдиний реєстр досудових розслідувань» та її підсистем)» на суму 15 млн грн

На майданчику відзначено, що період уточнень до 15 лютого, оскаржень  до 21 лютого, а подання пропозицій до 25 лютого.

У свою чергу Генеральний прокурор Руслан Рябошапка, відповідаючи на питання «Судово-юридичної газети» зазначив, що в ОГП мають намір чимшвидше запустити оновлений ЄРДР.

«Звісно ми збираємося запустити ЄРДР. Робоча група вже збиралася, ми підготували кілька відомчих наказів. Погодили, затвердимо і оголосили тендери на закупівлю відповідних послуг. Технічні питання я не зачіпаю, я не спеціаліст, делегую ці речі тим людям, які є спеціалістами»,  зазначив він.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що в Генеральній прокуратурі відбулося перше засідання Міжвідомчої робочої групи з опрацювання проблемних питань упровадження інституту кримінальних проступків у практичну діяльність органів досудового розслідування. 

 

 

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Що буде з зарплатою працівників апарату судів та суддів: коментар Голови ДСА Зеновія Холоднюка
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Валентин Мороз
  Валентин Мороз
  судья Центрального апелляционного хозяйственного суда
 • Борис Плотницкий
  Борис Плотницкий
  председатель Западного апелляционного хозяйственного суда
 • Виталий Щавинский
  Виталий Щавинский
  заместитель председателя Киевского окружного административного суда