Нарахування пені зі сплати аліментів: практика ВС

11:17, 23 марта 2020
Як нараховується пеня зі сплати аліментів за кожен день прострочення.
Нарахування пені зі сплати аліментів: практика ВС

15 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув справу № 334/7702/16 та встановив, що пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір не сплачених у відповідному місяці аліментів за кожен день прострочення, і її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому стягнення не проводилося.

Обставини справи

З матеріалів справи відомо, що сторони мають неповнолітнього сина. У жовті 2005 року рішенням районного суду з відповідача стягнуто на користь позивача аліменти на утримання сина у розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку (доходів) щомісяця до досягнення дитиною повноліття. З вересня 2014 року до серпня 2015 року відповідач брав участь в антитерористичній операції. У цей період аліменти перераховувалися за місцем його постійної роботи, але не завжди у повному обсязі. Станом на 27 жовтня 2016 року утворилася заборгованість по виплаті аліментів в розмірі 1 822,11 грн.

З урахуванням уточнених позовних вимог позивач просила стягнути з відповідача неустойку (пеню) у зв`язку з несплатою аліментів у розмірі 95 913 грн, та 13 890 грн додаткових витрат на дитину.

Рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя позов задоволено частково. Стягнуто на користь позивача 804,13 грн пені за прострочення сплати аліментів.

Постановою апеляційного суду Запорізької області апеляційну скаргу задоволено частково, стягнуто на користь громадянки України додаткові витрати, пов’язані з лікуванням неповнолітнього сина.

Громадянка України, не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій,  подала касаційну скаргу, яка мотивована тим, що суди допустилися помилки при визначенні розміру неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів та додаткових витрат на дитину.

Висновок ВС

Верховний Суд наголошує, правило про стягнення (пені) в розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується розмір несплачених аліментів за кожен місяць та кількість днів прострочення за кожним платежем окремо. Аліменти нараховуються щомісяця, тому строк виконання цього обов’язку буде різним, а отже, кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.

Судді наголошують, що постанова апеляційного суду в частині стягнення неустойки (пені) у зв’язку з несплатою аліментів підлягає скасуванню, з направленням справи в цій частині на новий розгляд до суду апеляційної інстанції, оскільки суд першої інстанції неправильно розрахував пеню.

Також ВС підкреслив, що відповідно до закону, брати участь у додаткових витратах зобов’язані обоє батьків, незалежно від того, з ким проживає дитина. При визначенні розміру стягнення з одного з батьків суд відносить частину витрат на іншого. Згідно із частиною першою статті 185 СК України, той із батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той із батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Це положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею. До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв`язку з розвитком певних її здібностей, у зв`язку з її хронічною хворобою, лікуванням, каліцтвом тощо. Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду, і вони є індивідуальними в кожному конкретному випадку. За частиною другою статті 185 СК України, розмір участі батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення».

Тому, в частині стягнення додаткових витрат на дитину, колегія суддів погодилась із висновками суду апеляційної інстанції, що наявні підстави, передбачені статтею 185 Сімейного кодексу України, для стягнення з відповідача на користь позивача понесених позивачем додаткових витрат на утримання дитини, з урахуванням того, що батько зобов`язаний брати участь у додаткових витратах на дитину.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що арешт коштів на рахунку, який призначений для виплати аліментів, є протизаконним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Пенсионную реформу в Украине обсудят при участии министра финансов и министра соцполитики, ОНЛАЙН
Пенсионную реформу в Украине обсудят при участии министра финансов и министра соцполитики, ОНЛАЙН
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Олександр Джабурія
  Олександр Джабурія
  голова П'ятого апеляційного адміністративного суду
 • Анастасія Мороко
  Анастасія Мороко
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
 • Олена Шляхова
  Олена Шляхова
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
загрузка...