Комітет погодив законопроект, який запобігає колапсу в територіальній юрисдикції судів

12:52, 30 сентября 2020
Депутати визначилися з територіальною підсудністю після створення нових районів.
Комітет погодив законопроект, який запобігає колапсу в територіальній юрисдикції судів

Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики визнав таким, що відповідає вимогам антикорупційного законодавства законопроект № 3025а від 27.08.2020  «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку із утворенням (ліквідацією) районів.

Згідно із законопроектом Розділ ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" доповнюється пунктом 3-1 такого змісту:

«31. До прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів, відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах раніше визначеної (до утворення (ліквідації) районів згідно Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів») територіальної юрисдикції, але не пізніше 1 січня 2022 року.»

Одночасно рекомендується Президенту України внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів.

Вищій раді правосуддя рекомендується до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів вжити організаційних заходів до забезпечення роботи судів у районах, ліквідованих Верховною Радою України.

Законопроект внесений в зв’язку із наступним.

17 липня 2020 Верховною Радою України було прийнято Постанову № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів». Тобто, адміністративно-територіальний устрій, який є територіальною основою для організації та діяльності місцевих органів державної влади, зокрема, місцевих судів, був змінений.

Відповідно, кількість судів в Україні повинна бути приведена до кількості новостворених районів. Проте, на даний час відсутні правові механізми, які врегульовували питання зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів.

Сьогодні в Україні суди діють в тієї ж кількості, на тих же територіях та з тим же штатним розкладом, як і до прийняття вищезазначеної Постанови. Через деякий час доведеться приводити судову систему у відповідність до нового територіального поділу. Отже, тоді постане питання про створення нових місцевих судів та ліквідацію існуючих.

Суди загальної юрисдикції в діючій системі координат прив’язані здебільшого саме до районних центрів. Проте районними центрами в деяких випадках визнані населені пункти, які раніше ними не були та не мали судів на власній території.

Тобто суди доведеться створювати заново або переносити.

Саме тому Проектом Закону пропонується тимчасово визначити питання здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах раніше визначеної (до утворення (ліквідації) районів згідно Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів») територіальної юрисдикції, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Голова Комітету Анастасія Радіна пояснює, що законопроект № 3025а необхідний для того, щоб забезпечити безперервність правосуддя у зв’язку із зміною меж районів, щоб після змін таких меж не відбулося колапсу в територіальній юрисдикції судів.

ГНЕУ з цього приводу зазначає, що до набрання чинності відповідним законом про ліквідацію або створення судів, зміна існуючої системи судів та території України є неможливою.

А тому, визначення законопроектом граничного строку, до закінчення якого місцеві суди діятимуть в межах раніше визначеної територіальної юрисдикції, не має наслідком зміну системи місцевих судів на території України.

Законопроект включений до порядку денного четвертої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання.

Раніше Андрій Костін розповів, як будуть оптимізувати суди за нової територіальної реформи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Атестація прокурорів місцевих прокуратур: враження прокурорів від іспиту
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Елена Ганечко
  Елена Ганечко
  ­судья Шестого апелляционного административного суда
 • Галина Мигаль
  Галина Мигаль
  судья Франковского районного суда Львова
 • Вячеслав Песков
  Вячеслав Песков
  судья Кассационного хозяйственного суда Верховного Суда
 • Гюндуз Мамедов
  Гюндуз Мамедов
  заместитель Генерального прокурора Украины
загрузка...