Рада ухвалила закон про відтермінування строків встановлення лічильників обліку газу

15:55, 5 марта 2021
Новий закон переносить строки встановлення лічильників для обліку газу на два роки.
Рада ухвалила закон про відтермінування строків встановлення лічильників обліку газу

Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (щодо перегляду термінів встановлення споживачам лічильників природного газу) (реєстр. № 4248-1 від 05.11.2020).

 Законом продовжені кінцеві терміни встановлення індивідуальних лічильників до 01.01.2023 року для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується, зокрема для приготування їжі.

 Раніше Міністерство енергетики України та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг висловили свою підтримку альтернативного проекту Закону України про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" (щодо перегляду термінів встановлення споживачам лічильників природного газу), реєстр. № 4248-1.

 Цей же законопроект підтримував і Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг на своєму засіданні 27 січня 2021.

 Мінфін пропонував одночасно внести зміни до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», згідно з якими:

 • виключити норми щодо визначення коштів державного бюджету джерелом фінансового забезпечення оснащення лічильниками природного газу для населення;
 • доповнити нормами щодо забезпечення операторами газорозподільних систем щомісячного звітування перед Регулятором про результати фактичного виконання оснащення індивідуальними лічильниками природного газу населення та використання коштів на зазначені цілі за рахунок тарифу на послуги з розподілу природного газу; у разі виявлення Регулятором порушень газорозподільними підприємствами в забезпеченні 100 % комерційного обліку природного газу побутових споживачів, Регулятор приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на вказаних суб’єктів ринку природного газу у відсотках від їх прибутку, запланованого у тарифі.

 Чим викликана необхідність ухвалення закону.

 01 січня 2021 року спливає передбачений діючою редакцією Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" термін встановлення суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі.

 Разом із тим, на даний час у багатьох домоволодіннях, в яких газ використовується тільки для приготування їжі, лічильники газорозподільними компаніями з різних причин не встановлені. У багатьох випадках суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, розглядають можливість їх встановлення в майбутньому.

 Одночасно, враховуючи існуючу редакцію статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", відсутність комерційного обліку природного газу з 01 січня 2021 року може бути формальною підставою для відмови з боку газорозподільних компаній споживачам (зокрема, тим, хто матиме намір укласти відповідний договір) у постачанні природного газу.

 Таким чином, у разі відсутності змін до законодавства, існує ризик необґрунтованого позбавлення громадян можливості використовувати газ для приготування їжі.

 Проте, в дієвості цього закону висловило сумнів ГНЕУ з огляду на незадовільний стан виконання відповідних законодавчих приписів упродовж усього терміну дії Закону – з 2012 року, у тому числі, у додатковий трирічний період, який був встановлений Законом від 21.12.2017 № 2260-VІІІ.

 Крім того, внесена законодавча пропозиція обмежується лише зміною строку виконання суб'єктами господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, обов’язку щодо забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких газ використовується тільки для приготування їжі, без будь-яких змін положень, що встановлюють відповідальність за невиконання такого обов’язку.

 Раніше КЦС звернувся до ВП ВС із проханням визначитися чи відповідає законодавству укладення договору на встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Владимир Зеленский дает пресс-конференцию, ПРЯМОЙ ЭФИР
Владимир Зеленский дает пресс-конференцию, ПРЯМОЙ ЭФИР
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Андрій Калараш
  Андрій Калараш
  суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
 • Дмитро Мальцев
  Дмитро Мальцев
  заступник голови Шевченківського районного суду міста Києва
 • Любов Хилько
  Любов Хилько
  заступник голови Кіровоградського окружного адміністративного суду
загрузка...