Пенсії для військових: Велика Палата ВС зробила висновок щодо перерахунку виплат

15:15, 13 марта 2019
ВП ВС визначила, що при обчисленні розміру пенсії не повинні враховуватись одноразові види грошового забезпечення.
Пенсії для військових: Велика Палата ВС зробила висновок щодо перерахунку виплат

Велика Палата Верховного Суду визначила, які види грошового забезпечення військослужбовців враховуються при обчисленні пенсій. Про це повідомляє прес-служба ВС.

При обчисленні пенсій не враховується такий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові його види, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові виплати, незалежно від того, чи сплачуються з вказаних видів грошового забезпечення єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду, розглянувши 6 лютого 2019 року справу №522/2738/17 за позовом особи, звільненої з військової служби, до Пенсійного фонду України про перерахунок призначеної їй пенсії.

Позивач просив зобов'язати управління ПФУ перерахувати призначену йому пенсію з урахуванням грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалість безперервної військової служби та грошових премій відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України. Обґрунтуванням таких вимог стало те, що з усіх перерахованих видів грошового забезпечення позивач сплачував єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Однак орган, що видавав довідку для призначення позивачеві пенсії, не врахував їх, що стало причиною призначення пенсії у меншому розмірі.

Проаналізувавши Закон України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанову Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», судді ВП ВС дійшли висновку, що до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, належать лише щомісячні основні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які також мають бути щомісячними.

Таким чином, сплата єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.

Водночас перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії. Такий перерахунок проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч. 3 ст. 51 Закону).

Разом з тим і зважаючи на те, що позивач на час призначення пенсії за Законом №2262-ХІІ мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової винагороди, а управління ПФУ протиправно відмовило у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги в частині про зобов’язання відповідача перерахувати розмір пенсії з урахуванням названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення без обмежень строком були задоволені.

За виключних обставин ВП ВС відступила від висновків Верховного Суду України, викладених у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15), щодо застосування у подібних цій справі правовідносинах положень ст. 9 та ч. 3 ст. 43 Закону України №2262-XII, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, належать до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Детальніше з текстом постанови можна ознайомитись за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що 5 березня Шостий апеляційний адмінсуд не задовольнив скаргу Кабміну та залишив у силі рішення Окружного адмінсуду Києва у справі щодо визначення обмеженого переліку підстав для перерахунку пенсій військовим пенсіонерам.

Також ми повідомляли, за яких умов особа має право на отримання пенсії державного службовцяВелика Палата ВС ухвалила рішення у зразковій справі щодо переведення з пенсії по інвалідності на пенсію державного службовця.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Что означает налоговая амнистия для граждан: комментируют народные депутаты
Что означает налоговая амнистия для граждан: комментируют народные депутаты
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Віра Фоміна
  Віра Фоміна
  суддя Східного апеляційного господарського суду
 • Зіновій Гавдик
  Зіновій Гавдик
  суддя Львівського окружного адміністративного суду
 • Віктор Данилишин
  Віктор Данилишин
  суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
 • Сергій Клопот
  Сергій Клопот
  суддя Чернігівського окружного адміністративного суду
 • Василь Ключкович
  Василь Ключкович
  суддя Шостого апеляційного адміністративного суду
загрузка...