Позбавлення обвинуваченого права на допит свідка: висновок ЄСПЛ по справі

14:35, 15 мая 2019
Суд виніс рішення у справі «Фамуляк проти України».
Позбавлення обвинуваченого права на допит свідка: висновок ЄСПЛ по справі

Європейський суд з прав людини не побачив порушення конвенційних гарантій у тому, що обвинувачений не міг повторно допитати свідків проти нього під час повторного судового розгляду.

Йдеться про рішення ЄСПЛ у справі «Фамуляк проти України» (заява №30180/11). Про це повідомляє інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Павло Фамуляк був заарештований за підозрою в нападі та пограбуванні особи та згодом був визнаний судом винним у вчиненні злочину. Суд першої інстанції покладався на показання потерпілого, його дружини і співробітників поліції, які проводили розслідування, а також на той факт, що у Фамуляка був знайдений мобільний телефон жертви.

Втім, апеляційний суд скасував це рішення і передав справу для повторного розгляду. Він вимагав, зокрема, щоб додаткові аспекти нападу, а саме те, що заявник кинув цеглу в жертву і вдарив його пляшкою, були відображені в рішенні суду першої інстанції.

Під час другого провадження суд знову засудив Фамуляка, допитавши потерпілого та розглянувши протоколи допиту усіх свідків, що були складені під час першого судового розгляду. Але стороні захисту не надали можливості провести перехресний допит потерпілого. Апеляційний та Верховний суди відхилили претензії Фамуляка, зокрема щодо того, що під час повторного судового розгляду він не мав можливості піддавати жертву або співробітників поліції перехресному допиту.

Вказано, що тоді засуджений звернувся до Європейського суду з прав людини. Він, зокрема, стверджував про порушення ч. 1 та п. «d» ч. 3 ст. 6 (Право на справедливий судовий розгляд/право на присутність і допит свідків) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод через те, що його справа була передана для повторного розгляду іншому судді суду першої інстанції і, отже, йому повинно було бути дозволено повторно допитати свідків обвинувачення.

Суд у Страсбурзі зауважив, що надання дозволу обвинуваченому провести очну ставку зі свідком у присутності судді, який в кінцевому підсумку буде вирішувати справу, було важливою процесуальною гарантією в кримінальному провадженні. Тому зміна складу суду першої інстанції після слухання важливого свідка, як, наприклад, у справі заявника, як правило, викликає повторний допит свідка. Проте у цій справі Суд виявив, що існували достатні процесуальні гарантії для того, щоб компенсувати той факт, що заявник не мав можливості знову піддати свідків перехресному допиту.

Крім того, у будь-якому випадку, підстави апеляційного суду для скасування первинного рішення суду першої інстанції були в значній мірі технічними. Дійсно, він не ставив під сумнів провину заявника, але подав запит для проведення повторного розгляду справи для надання більшої кількості інформації про напад заявника на жертву.

На підставі цього ЄСПЛ відхилив скарги П.Фамуляка як явно необґрунтовані.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Фамуляк проти України» (заява №30180/11) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що ЄСПЛ розібрався у справі українського судді проти газети.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Paperless и отмена штампа в паспорте: как это будет работать
Paperless и отмена штампа в паспорте: как это будет работать
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Олег Макаров
  Олег Макаров
  секретар Комітету Верховної Ради України з питань правової політики
 • Ігор Кощеєв
  Ігор Кощеєв
  суддя Центрального апеляційного господарського суду
 • Тетяна Козир
  Тетяна Козир
  суддя Північного апеляційного господарського суду
 • Юлія Зоркіна
  Юлія Зоркіна
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
 • Ольга Лук’янчук
  Ольга Лук’янчук
  суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду
загрузка...